EARN ve BITNET üzerindeki listservler arasındaki iletişimi sağlayacak listgate programının gerçekleştirimi
  1. Tez No: 10237
  2. Yazar: TEVFİK AKTUĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET 1988 yılında Eric THOMAS'ın liste serviscisi yazılımı oları LISTSERv" için EARN düğümlerine verdiği desteği kesmesi üzerine EARN içinde bu servisci ayrı bir grup tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Teknik olarak aynı ağ üzerinde bulunan BITNET ve EARN kullanıcıları bundan dolayı uyumsuz liste servisçileri aracılığıyla iletişimde bulunmak zorunda kalmışlardır. Bu ikiliği ortadan kaldırmak, en azından her iki ağda bulunan kullanıcılara saydam hale getirebilmek amacı ile değişen liste servisci versiyonları arasında bir ağ geçidi tanımlamak gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yapılmış olan çalışma bu handikapı asmaya yönelik ağ geçidinin; LIST GATE gerçekleştirimidir. Servisçiler arası iletimi sağlarken liste servisçileri arasında farklılıkların çok az olmasından dolayı ağ geçidinin bir mesaj işlemcisi tarafından yapılması uygun görülmüştür. Çalışma sırasında da bu LISTGATE 7nin bir varsayılan makine olarak tanımlanmasıyla sağlanmıştır. Çalışmanın bitiminden sonra yapılan denemeler sonucunda ağ geçidi yazılımının ağlar arasındaki istenilen protokol eşlemesini başarı ile yaptığı gözlemlenmiştir. Deneme sırasında kullanılan düğümler LISTSERV ve LISTEARN taraflarını temsilen sırasıyla TREARN ve TREBE1 düğümleridir.Yazı 1 imin kendisi LEVEVM'de bulunan GATE makinasında REXX kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 49üretilen kodun doğru çalışıp çalışmadığını daha gerçekçi bir biçimde denetlemek amacı ile daha büyük ağ parçalarında denenmesi gerekmektedir.Ayrıca liste servisçi ler inin yazılımları sürekli değişeceği için LISTGATE yazılımı da sürekli değişecektir. İleride bu değişimin daha kolay yapılabilmesi için program kodu ve makinanın tanımı ile ilgili dokümanlar yazılmalıdır. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY After Eric THOMAS gave up giving support to EARN nodes for list server LISTSERV in 1988, this server was developed by another group within EARN.Therefore EARN and BITNET users j who are technically on the same network had to communicate via incompatible server versions. Aiming at removing this ambiguity or at least making the changes transparent to users, it just came out that a gateway was to be built between different versions of the server. The work done so far is the implementation of the gateway, LISTGATE. For the simple reason that there are a ftw distinctions between the list server ver sions, the gateway was designed as a message processor. Hence was LISTGATE defined as a virtual machine. As the final of this study» it has been observed that LISTGATE fulfills the requirements. Dur ing the running trials TREARN and TREGE1 nodes were used as LISTSERV and LISTEARN si tes, respect i vely. The software itself has been realised in REXX under GATE VM on node LEV2VM. In order to control whether the written code runs correctly, it has to be run in an environment with multiple nodes on each side. Moreover, because of the ever-changing nature of two list servers, the code of the listgate is to be changed, too.For making these changes more easily in the 51future»a good documentation on the definition of the LISTGATE and the program codes are to be made. 5E