Mikroorganizmaların pamukluya verdiği zararlar ve bunların önlenmesi yollarının araştırılması
- Tez No: 10235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SEVENTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, farklı koşullarda mikroorganizmaların %100 pamuklu kumaşa verdikleri zarar ve bu zararın değişik patentli apre maddeleriyle ne ölçüde engellenebildiği araştırılmıştır. Ayrıca mikroorganizmaların ve naftalinin sandık lekesinin nedeni olup olmadığı incelenmiştir. Deney mikroorganizması Aspergillus niger'in pamukluya verdiği zarar; zamana bağlı olarak belirgin bir mukavemet düşmesi; sıcaklık, pH ve ortam koşullarındaki değişmeye bağlı olarak da mukavemet düşmesindeki farklılıkları ortaya çıkaracak şekilde olmuştur. Yurtdışından getirilen 7 apre maddesinin herbiri farklı şekilde mikrobiyal büyümeyi engellemiş, ancak bunların çoğunun yıkamaya karşı dayanıklı olmadığı gözlenmiştir. Sandık lekesinin sebebinin mikrobiyal olmadığı görülmüştür; ancak lekelerin naftalinden ileri gelebileceği düşünülmüş, fakat kumaş üzerinde oluşturulan bu lekelerin tam kimyasal yapısı hakkında kesin bir sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
95 SU M M AR Y In this study, under different conditions, the damage of microorganism to 100% cotton material and the level of preventing of this damage by different finishing materials were investigated. It was also studied the cause of coffer spot whether it is microbial or naphtaline. The damage of Aspergillus niger used as the experiment organism to 100% cotton material was seen as decreasing of the tensile strength by time; and depending to temperature, pH and the change of conditions of the medium, it has been demonstrated the differences in decreasing of the tensile strength. The microbial growth were differentially inhibited by seven finishing materials which were imported, but most of them were leached by washing. It has been shown.. that the cause of coffer spot was not microbial. As a matter of fact, it has been taught that the cause of those spots could be naphtaline, but it could not be obtained definite chemical structure of the spots.