Türkiye'de ticaret bankalarında tüketici kredileri ve bu kredilere ilişkin tüketici profilinin belirlenmesi
Consumer credits of trade banks in Turkey and determination of consumer profiles concerning these credits
  1. Tez No: 102471
  2. Yazar: HAKKI TOPLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Özet:Ilk olarak günlük hayatımıza 1 98 8 'li yıllarda giren bireysel (tüketici ) krediler Türkiye'nin değişen ekonomik konjüktüründen etkilensede varlığını belli oranlarda ekonomi de hissettirmiştir. Yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarının ekonomimize hakim olduğu zamanlarda bu tarz krediler tüketiciler için pek cazip olmamasına rağmen (1990 lı yılların ilk yarısı ve öncesi ) özellikle hükümetlerin ekonomik iyileştirme paketlerini ısrarlı ve istikrarlı bir şekilde uyguladığı ve başarılı olduğu dönemlerde bu krediler şahıslar için oldukça cazip konuma gelmiştir. Avrupa ülkelerinde cok farklı ve çeşitli alanlarda kullanılan tüketici kredileri ülkemizde genellikle konut ve otomobil kredisi tarzında kullanılmaktadır. Hatta bu tez çalışmasını hazırladığım 2000 yılının ilk altı ayında sadece 200 bin adet yeni araç bankaların verdiği tüketici kredileri kullanılarak trafiğe çıkmıştır. Tabiki madalyonun öbür yüzünde kredilerin geri dönüşleri bankaları kara kara düşündürmektedir. Bu çalışmam sırasında yol gösterici bilgileri ve yardımları ile bana destek olan Danışman Hocam Prf.Dr. Erdal BALABAN ve saygıdeğer Hocam Prf.Dr. Öner ESEN beylere teşekkürü bir boç bilirim. Ayrıca bu tezimi, çalışmam boyunca beni her an denetleyen ve destek olan herşeyden çok sevdiğim Annem, Babam ve O'na ithaf ediyorum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tn spite of the fact that it was affected by the Turkey's changing economic conditions, firstly appeared in our daily life in 1988, have affected our economy by changing percentages. In time of high inflation and high interests in our economy,this kind of credits are not so attractive for the consumers.(especially first half of 1990's and before ). Especially when the goverment insists on an economical program for imflation and interests and when it is succesfull on this program, consumer credits are beneficial and profitable for the individuals. In spite of different and various kinds of consumer credits in European countries,in Turkey, consumer Credits are usually used for buying automobile and flat (or house). Even, first six mounts of the year 2000 ( time I had been writing my thesis ), because of the low automobile credit interests,two hundred thousand new automobiles were bought. Of course it also brought some extra problems for the banks like disability of taking credits back on time. Thanks to my advisor Prof.Dr. Erdal BALABAN and my instructor Prof.Dr. Öner ESEN for their support and help in my thesis. If they do not exist, I would not be succesfull on my study. To add, I dedicate my thesis to my lovely father, mother and her for their audits and supports.