Ziver Divan
- Tez No: 102532
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
TEZOZETI Eser, Istanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Türkçe Yazmalar Kitaplığı 5453 numarayla kayıtlıdır. Eserin tamamı 56 varaktır. Eserde 185 Türkçe gazel, 1 hatime, 1 tarih, 1 tercî-bend bulunmaktadır. Bu tezi hazırlamaktaki amacımız: Bir kaç şuara tezkiresi dışında adından bahsedilmeyen dîvân şâiri Ahmed Zîver Efendi'yi ve eserini tanıtmak, dîvânda bulunan 1 120 beyti Türk Edebiyatına kazandırmaktır. Tez, giriş, metin ve sözlük olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Ahmed Zîver. Efendi 'nin kısa bir biyografisi ve eserin hazırlanmasında yararlanılan kaynaklar verilmiştir. Metin bölümünde 185 Türkçe gazel alfabetik olarak sıralanmış bu sıralamada orjinal dîvâmn sıralamasına uyulmuştur. Her gazelin vezni gazelden önce belirtilmiştir. Metindeki numaraların birincisi gazel ikincisi beyit numaralandır. Sözlük bölümünde ise eserde geçen bütün kelimeler alfabetik olarak sıralanmış olup madde başı olarak kabul edilen kelimelerin altına o kelimeyle ilgili ara madde, birleşik kelimeler, tamlamalar verilmiştir. Madde başı veya ara maddelerin ikinci, üçüncü unsur olarak geçtiği maddelere ( -* ) işareti ile göndermeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THESIS The book is registered under fixture number 5453 in Turkish writting section of the Central Library of Istanbul Universtyt. It is composed of 56 leaves. 185 Turkish lyrik poems (gazel), 1 epilogue(hâtime), 1 date poem (tarih şiiri / beyti) and 1 long poem (tercî- bend) at the beginning of the book. Our purpare in preparing this thesis is to know Divan poet Ahmed Zîver Efendi, who is not mentioned except for a few“Şuara Tezkiresi”and his work and to cause the Turkish literature to gain the 1 120 couplets in dîvan. The thesis consist of theree sections which are the introduction, the text and the dictionary. In the introduction section, you can find a short biography of Ahmed Ziver Efendi and the sources which were a used in the preparation of the book. 185 Turkish lyric poems are listed in alphabetical order in the text section according to the orginal order in divan. The meter of each lyric poem is stated before it. Of the numbers in the text, the first one is the lyric poem number and the second one is the couplet number. In the dictionary section; all the words used in the book are given in alphabetical order. The wording accepted as the beginning (main) item has down below the intermediary item, compound words and noun phrases related to that word. The items identified as second, third factors of the main or intermediary items have been referred with marking ( -* )