Intrakraniyal vertebral arter V4 segment dissekan anevrizmalarında endovasküler tedavi yaklaşımları
Endovascular treatment approaches to dissecting intracranial vertebral artery V4 segment aneurysms
  1. Tez No: 102722
  2. Yazar: İBRAHİM ADALETLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET İntrakraniyal VA disseksiyonları spontan ya da baş boyun bölgesine yönelik kunt travmalarla oluşabilen lezyonlardır. VAln intrakraniyal segmentinin media ve adventisia tabakası extrakraniyal segmente oranla incedir ve bu segment disseksiyonlan subadventisia'ya kadar uzanarak SAK'a neden olmaktadırlar. İntrakraniyal VA dissekan anevrizmaları tedavi edilmedikleri taktirde yüksek morbidite ve mortalite riski taşımaktadırlar. Bu lezyonlar günümüzde BT, MRI, MRA, Doppler USG ve DSA gibi modern radyolojik yöntemlerin kullanımı ile artan sıklıkla tanımlanmaktadır. Bu çalışma; SAK (9 olgu) ve lateral medullar sendrom (1 olgu) ile baş vuran ve yapılan tetkikler sonucu intrakraniyal VA dissekan anevrizması saptanan 10 olguyu içermektedir. Olguların 3'ünde bırakılabilir balonlarla proksimal oklüzyon, 4'ünde ayrılabilir sarmalla proksimal oklüzyon ve 3'ünde ise intraanevrizmal sarmal yerleştirilerek hem anevrizma hem de parent arter oklüzyonu yapılmıştır. İşlem sonrası lateral medullar sendrom gelişen tek olgu dışında (%10), tüm olgular ek nörolojik sekelsiz olarak tedavi edilmiştir. Takipte olguların birinde psödoanevrizmada kısmi dolum görülmüş, diğer olgularda oklüzyonun tam olduğu saplanmıştır. Sonuç olarak endovasküler tedavinin bu tip lezyonlarda güvenilir ve etkin bir yöntem olduğu anlaşılmıştır. Parent arter oklüzyonunun intraanevrizmal ayrılabilir sarmal yerleştirilmesi ile kombine edildiği olgularda trombozun hızlandığı ve işlem sonrası erken dönem tekrar kanama riskinin azaldığı düşüncesindeyiz. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Intracranial vertebral artery dissections may occur spontaneously or may be seen after blunt trauma to the head and neck region. The media and adventitia layers of the intracranial segment of vertebral artery are thinner compared to the extracranial segment, and dissections involving this location may extend subadventitially producing SAH. Intracranial vertebral artery dissections, if untreated, carry a high risk of morbidity and mortality. Nowadays, these lesions are frequently diagnosed with modem imaging techniques such as CT, MRI, MRA, Doppler USG and DSA. This study includes 10 patients with intracranial vertebral artery dissecting aneurysms, in whom SAH (9 cases) and lateral medullary syndrome (1 case) was the presenting symptom. Proximal occlusion has been provided by detachable balloons in 3 cases and with detachable coils in 4 cases. In the remaining 3 cases, the aneurysm and the parent artery has been occluded by intraaneurysmal coil embolization. All of the cases have been treated without any additional neurological sequela, except for the case with lateral medullary syndrome (10%). On follow-up, there was partial filling of the pseudoaneurysm in one case and the occlusions were complete in the remaining cases. In conclusion, endovascular management of such lesions is an effective and safe treatment modality. We think that, in cases of parent artery occlusion combined by intraaneurysmal detachable coil embolization, the thrombosis is accelerated and rebleeding in the early postprocedure! period is decreased. 57