Aterosklerotik renal arter darlıklarında intravasküler stent uygulanımı
Intravascular stenting in atherosclerotic renal arter stenosis
- Tez No: 102742
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ILGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Anjiografi ve Girişimsel Radyoloji Biriminde Temmuz 1996 - Nisan 2001 tarihleri arasında renal arter darlığı nedeniyle stent uygulaması yapılan 19 olguda, radyolojik ve klinik yanıt değerlendirilmiştir. Olguların birinde her iki renal artere de stent uygulanmış, diğerlerinde ise sadece bir renal artere ve tek bir stent uygulanmıştır. Onikisi ostial, ikisi proksimal renal arter, altısı mid-renal arter yerleşimli olan 20 lezyonda, 1 1 adet Corinthian IQ, altı adet Palmaz, iki adet Jostent ve bir adet Strecker stent kullanılmıştır. Onyedi hipertansif hastanın, birinde kür sağlanmış, on olguda ise iyileşme gözlenmiştir. Onyedi olgunun üçünde renal fonksiyonda düzelme saptanmıştır. Bir olguda antihipertansif ilaç gereksinimi ortadan kalkmış, yedi olguda kullanılan antihipertansif ilaç sayısı azalmış, dokuz olguda ise antihipertansif ilaç sayısı değişmemiştir. % 30'dan az rezidüel stenoz olarak tanımlanan teknik başarı oranı olguların tümünde sağlanmıştır. Anjiografik izlemlerde % 50'den fazla darlık olarak tanımlanan restenoz sadece bir olguda saptanmıştır. Bir olguda oklüzyon gözlenmiş ve açık kalım oranı % 95 olarak gerçekleşmiştir. Renal arter stenozlarının tedavisinde stent uygulama yöntemi, yüksek açık kalım oranlarının yanısıra, yeni uygulama alanına giren ve 5-6F girişim yolu gerektirerek, komplikasyon olasılığını da azaltan sistemler ile etkin ve değerli bir endovasküler tedavi yöntemidir 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between July 1996 and April 2001, 19 consecutive patients with renal artery stenosis were treated with an endovascular stent in the Section of Vascular and Interventional Radiology, Department of Radiology, School of Medicine, Gazi University. A total of 20 arteries in 19 patients were treated with stent placement ; 18 patients had a stent placement in one renal artery, one in two arteries. Twelve lesions were located in ostium, two in proximal and six in mid-renal artery. Eleven Palmaz - Corinthian IQ, six Palmaz, two Jostent and one Strecker stent were deployed in 20 lesions. Technical success, described as the stenosis less than 30 %, was achieved in all patients. Restenosis (stenosis > 50 %) was found only in one patient. In one patient occlusion was detected. Hypertension was cured in one of the 17 patients, improved in ten patients, with a cumulative cure or improvement of 64.7 %. Renal function improved in three patients, remained stable in 13 patients and deteriorated in one patients. We were unable to demonstrate a statistically significant improvement in serum creatinin levels after renal artery stenting. Reduced necessity for antihypertensive drugs was achived in seven patients. In one patient there was no more need for antihypertensive drugs. In the treatment of renal artery stenosis, stenting procedure with new systems requiring only 5-6F access, is an effective way of treatment with low complication rate, high technical success and patency rates. 43