Aterosklerotik renal arter stenozlarında intravasküler stent uygulaması sonrası spiral BT anjiografi ile değerlendirme
Evaluation of aterosclerotic renal artery stenoses after application of intravascular stent with spiral CT angiography
  1. Tez No: 102741
  2. Yazar: HASİBE GÖKÇE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN T. ILGIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç; renal artere stent yerleştirilmesini takiben yapılan spiral BT anjiografinin stent bütünlüğü, patensisi ve stent-renal arter ilişkisinin gösterilmesi yönünden yeterliliğini araştırmaktır Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, Ağustos 1996-mart 2001 tarihleri arasında renal arter darlığı nedeniyle renal artere intravasküler metalik stent yerleştirilen ve yaşları 40-78 arasında olan ( ortalama 58.4±10.4) 12'si erkek, üçü kadın 15 olgu dahil edildi. Tüm olgular 1.gün-44.ay kontrollerinde spiral BTA ile incelendi. Spiral BTA incelemesi veri toplanması ve toplanan verilere postprosesing uygulanması şeklinde iki aşamada yapıldı. Aksiyel görüntülere ek olarak elde edilen verilerden“post-processsing”ile MPR, MIP, SSD ve VIE görüntüleri oluşturuldu. Ayrıca tüm olgularda koronal düzlemde elde edilen oblik MPR görüntülerde stent uzunluğu ve Imm'lik rekonstrükte edilmiş standart aksiyel görüntülerde stent çapı ölçüldü. Renal arter ve aort kontrastlanması ile stent patensisini değerlendirmek ve karşılaştırmak amacıyla tüm olgularda aorta, stent distalindeki renal arter kesiminden ve karşı renal arterden dansite ölçümleri yapıldı. Böbrekler boyutları, kontrastlanması ve kortikal kalınlıkları yönünden tüm olgularda değerlendirildi. Bulgular: Tüm olgularda stent uzunlukları ile BT'de ölçülen stent serbestleştirildikten sonraki uzunluk değerleri karşılaştırıldığında aradaki farkın 0 ile 1 mm, çap ölçümlerinde ise 0 ile 0.7 mm arasında değiştiği izlendi. Üç olguda stentin yetersiz dilatasyonuna bağlı olarak stent çapında azalma izlendi. Stent lümeninin görülebilirliği bakımından MPR ve kalınlaştırılmış MIP görüntüleri karşılaştırıldı. Stent lümeni en iyi aksiyel düzlemde oblik MPR görüntülerde izlendi. Bir olguda ise stentin aorta ile yaptığı açıya bağlı olarak bu düzlem sagittal ve koronal olarak görüntülendi. Kesit kalınlığı artırılarak elde edilen MIP görüntülerinde 10 olguda stent lümeninin en iyi görüntülenebildiği düzlem 1.5-2.1 mm kalınlıklar arasındaki aksiyel düzlemdi. Bir olguda ise bu düzlemler stentin aort ile yaptığı açıya bağlı olarak 1.8 mm kalınlığındaki sagittal ve koronal idi. Ondört olguda tüm elde edilen görüntüler ile yapılan değerlendirmede stent patent olarak izlendi. Bir olguda ise stent tarafındaki renal arter proksimalinde oklüzyon saptandı ve stent lümeninde kontrastlanma gösterilemedi. Diğer bir olguda aksiyel düzlemde oblik MPR görüntülerinde stent proksimalinde renal arterde anjiografide saptanan stenoz izlendi.100 Tüm olgularda MPR ve MIP görüntülerinde, yüksek atenüasyona sahip olan stent dansite açısından intraluminal kontrast maddeden ayrı olarak izlendi. Ancak kalsifikasyondan ayırtedilemedi. Olguların tümünde stent distalindeki vasküler yapıların devamlılığı en iyi 7.3- 10.7 mm kalınlıklar arasındaki MIP görüntülerinde izlendi. SSD ile stent, intraluminal kontrast madde ve vasküler duvar kalsifikasyonları dansite açısından birbirlerinden ayırtedilemedi. Stent, renal arterin çapına göre daha geniş ve konturda taşma şeklinde izlendi. Bir olguda stent-renal arter aksında bozulma ve sten-renal arter arasında açılanma görüntülendi. VIE ile 14 olguda stent patent olarak izlendi. Bir olguda ise stent proksimalinde oklüzyon gösterildi. Bir olguda anjiografide saptanan bilateral aksesuar arterler hem MIP hem de SSD'de izlendi. Stent oklüzyonu saptanan bir olguda stentin bulunduğu böbrek boyutunda küçülme saptandı. Bir olguda ise her iki böbrek boyutlarında küçülme izlendi. iki olguda stentin bulunduğu böbrekte kortikal incelme izlendi. Tüm hastalarda böbrek kontrastlanması izlenmiş olup incelemede böbrekler nefrogram fazına girdi. Stent oklüzyonu mevcut olan 1 olguda stentin distal ucu komşuluğundan yapılan ölçümlerde, dansite değerinin belirgin olarak düşük olduğu izlendi. Sonuç: Spiral BTA, tarama parametreleri ve“postprocesssing”birlikteliğinde, renal arter stenozlarında intravasküler stent uygulaması sonrası stent bütünlüğü, stent patensisi ve stent-renal arter ilişkisinin değerlendirilmesinde noninvazif bir yöntem olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to explore the sufficiency of CTA in evaluating stent-renal artery relation, stent completeness and stent patency in cases where intravascular is applied because of narrow renal artery in controls after stent. Materials and Methods: In this study 15 cases are included 12 of whom male and 3 of whom female and ages between 40-78 (average 58.4 ± 10.4) patients where metallic stent is applied dates between August 1996-March 2001 to renal artery because of narrow renal artery. All cases are explored with spiral CTA in 1. day - 44. month controls. The spiral CTA exploration is done in two phases where first phase is data collection and second phase is application of post-processing to collected data. MPR, MIP, SSD and VIE images are constructed by post-processing. Furthermore for all cases stent length is measured in oblique MPR images obtained in coronal plane and stent diameter is measured in 1 mm reconstructed standard axial images. In order to evaluate and compare with renal artery and aorta contrasting stent patency in aorta, in renal artery section of stent distal and in opposite renal artery, density measurements have been carried out in all cases. Kidneys, in the scope of its dimensions, being contrasted, cortical width have been evaluated in all cases. Results: In all cases when stent lengths and measured stent is made free are compared, the difference is found to be changing between 0 and 1 mm in diameter measurements the difference is found to be changing between 0 -0.7 mm. In three cases related with the insufficient dilatation of stent, stent diameter have been observed to be decreasing. In the scope of visibility of stent lumen, MPR and thickened MIP images are compared. Stent lumen is best viewed in axial plane oblique MPR images. In one cases, related with the angle between stent and aorta this plane is imaged as sagittal or coronal. In ten cases where MIP images are obtained by increasing section width, the plane the stent lumen is best viewed is the axial plane that is lying between 1.5-2.1 mm widths. In one case this plane is the sagittal and coronal plane which is 1.8 mm width related with the angle between aorta and stent.102 In 14 cases when evaluating all the images obtained stent is viewed as patent. In one case at the proximal of renal artery occlusion is identified and contrasting in stent lumen can not be showed. In one case we observed stenosis at the proximal of stent in M PR images. In all cases in MPR and MIP images, because stent which had high attenuation have been observed differently from intraluminal contrast agent but calcification could not be identified. In all cases the continuity of vascular structures in stent distal has been best viewed in MIP images of 7.3-10.7 mm width. SSD and stent, intraluminal contrast agent and vascular wall calcification could not be identified when density is considered. Stent has been observed wider compared to diameter of renal artery and overflowing in the contour. Stent has been observed as patent with VIE in 14 cases. In one case occlusion has been showed in stent proximal. In one case, the bilateral accessory arteries detected in angiography have been observed both in MIP and SSD. In one case where stent occlusion have been detected dimension of the kidney where stent exist observed to be diminishing. In three cases in which their angiography stenosis at the opposite has been detected stenosis segment has been showed in MIP and SSD. In all cases kidneys have been observed at the phase of nephrogram. In one case where stent occlusion exists, density values have been observed clearly as low in the measurements of distal side neighbourhood. Conclusion: Spiral CTA together with scanning parameters and postprocessing applications can be applied as an noninvasive method in stent completeness, stent patency and in evaluation relation between stent-renal artery.