Epifora ile gelen hastalarda magnetik rezonans dakriyosistogarfi ve floroskopi eşliğinde konvansiyonel dakriyosistografi ile değerlendirme
- Tez No: 102744
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Nazolakrimal duktal sistem ve komşuluğundaki yapılann patolojilerine bağlı gelişen epifora ile gelen hastalarda obstrüksiyonun seviyesini belirlemede tanısal etkinliğini araştırmak amacı ile Nisan 2000-Kasım 2000 tarihleri arasında yapılan çalışmamıza 20 olgu dahil edildi. Olgulardan biri çocuk olmak üzere ikisinde sadece MR dakriyosistografi yapıldı. Diğer 18 olguda hem floroskopi eşliğinde konvansiyonel dakriyosistografi hem de MR dakriyosistografi ile değerlendirme yapıldı. Hastaların klinik bulguları göz önüne alınmaksızın floroskopi eşliğinde dakriyosistografi ve MR-dakriyosistografi görüntüleri ayn ayrı incelendi. Ardından, tüm sonuçlar birarada gözden geçirildi. Her iki incelemedeki kontrast geçişi birbiri ile karşılaştırıldı. Floroskopi eşliğinde konvansiyonel dakriyosistografi ile daha distalde geçiş gösterilen iki olgu dışında, MR dakriyosistografi ve dakriyosistografi ile diğer olgularda benzer düzeyde obstrüksiyon saptandı. Elde edilen veriler ışığında, non invazif bir yöntem olan MR dakriyosistografi nazolakrimal duktal sistemde obstrüksiyonun varlığım ve düzeyini göstermede başarılı olduğu sonucuna varıldı. İyonizan radyasyon içermemesi ve çevre yumuşak dokular hakkında detaylı bilgi vermesi, MR dakriyosistografinin diğer avantaj landır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY We examined 20 patients with a history of epiphora, which was secondary to nasolacrimal ductal system or neighbouring structures' pathologies. We studied these patients between April 2000 and November 2000 to determine the diagnositc efficiency of MR dacryocystography. We performed only MR dacryocystography in 2 patients, one of which is a 4 year-old child. We examined 18 patients with both MR dacryocystography and dacryocystography under flouroscopic guidence. MR dacryocystography and dacryocystography findings were seperately reviewed without any knowledge of patients' names and medical histories. Then we discussed all the results together and compare the radiologic findings. Except for two examinations in which dacryocystography under flouroscopic guidence showed a more distal passage, both methods showed same level of obstruction in 16 patients. In summary, both MR dacryocystography and dacryocystography under flouroscopic guidence can show nasolacriaml ductal system obstruction reliably. MR based technique gives additional information about surrounding soft tissues and it has no ionizing radiation. 30