Primer ve rekürren punktum stenozu nedeni ile punktoplasti uygulanan hastalarda histopatolojik ve elektron mikroskopik özelliklerinin belirlenmesi
Evaluation of histopathological and electron microscopic features in primary and recurrent punctal stenosis
- Tez No: 947771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇORAK EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, punktum stenozunun altında yatan patofizyolojik mekanizmanın açıklanmasına katkıda bulunmak amacı ile, primer ve rekürren punktum stenozu nedeni ile rektanguler 3-snip punktoplasti uygulanan hastalarda punktumun histopatolojik ve elektron mikroskopik incelemesinin yapılmasıdır. Elektron mikroskopi incelemesi ile punktum stenozunda hücresel düzeyde meydana gelen değişiklikler değerlendirilecek, ışık mikroskopi incelemesi ile histopatolojik değişiklikler kaydedilerek literatürde ilk kez, primer ve rekürren olgular arasında histopatolojik ve elektron mikroskopik özellikler açısından fark bulunup bulunmadığı araştırılacaktır. Ayrıca bu bulguların cerrahi başarı ile olan ilişkileri değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde gerçekleştirilen prospektif, randomize, karşılaştırmalı vaka serisi olarak planlanan bu çalışmaya epifora şikayeti ile başvurarak punktum stenozu tanısı alan ve punktoplasti uygulanan toplam 45 hastanın 60 gözü dahil edildi. Daha önce punktum stenozu nedeni ile operasyon geçirmemiş hastalar primer punktum stenozu (n=51), daha önce punktoplasti geçiren ve restenoz gelişmiş olan hastalar rekürren punktum stenozu (n=9) olarak kabul edildi. Punktoplasti sonrasında elde edilen örneklerin tümüne ışık mikroskopi ile histopatolojik inceleme yapılırken, bunların arasından toplam 10 örneğe ayrıca elektron mikroskopi incelemesi yapıldı. Elektron mikroskopi incelemesi yapılan örneklerin 5 tanesi primer, 5 tanesi ise rekürren olgulardan oluşuyordu. Hastaların demografik özellikleri, anatomik ve fonksiyonel başarı oranları, elde edilen histopatoloji ve elektron mikroskopi sonuçları kaydedildi. Histopatolojik incelemede epitel tipi, goblet hücre varlığı, fibrozis ve inflamasyon kaydedilirken, elektron mikroskopi incelemesinde ince yapısal düzeydeki bulgular belirlenerek primer ve rekürren olgular arasındaki farklar ve benzerlikler karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 62,22 ± 6,87 yıl olup %57,8'i kadın, %42,2'si erkekti.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to contribute to the explanation of the pathophysiological mechanism underlying punctal stenosis by performing histopathological and electron microscopic examinations of the punctum in patients who underwent rectangular 3-snip punctoplasty due to primary or recurrent punctal stenosis. Cellular-level alterations in punctal stenosis will be evaluated through electron microscopy, while histopathological changes will be documented using light microscopy. For the first time in the literature, differences in histopathological and electron microscopic features between primary and recurrent cases will be investigated. Furthermore, the relationship between these findings and surgical success will be evaluated. Materials and Methods: A total of 60 eyes from 45 patients who presented with complaints of epiphora and were diagnosed with punctal stenosis and underwent punctoplasty were included in this prospective, randomized, comparative case series conducted at the Department of Ophthalmology, Ankara Etlik City Hospital. Patients who had not undergone any previous surgery for punctal stenosis were classified as primary punctal stenosis (n=51), while patients who developed restenosis after previous punctoplasty were considered as recurrent punctal stenosis (n = 9). All tissue samples obtained following punctoplasty were subjected to histopathological examination under light microscopy, and among these, a total of 10 samples were further examined using electron microscopy. Five of the electron microscopy samples were from primary cases, and five were from recurrent cases. Demographic characteristics of the patients, anatomical and functional success rates, as well as the results of histopathological and electron microscopic analyses were recorded. In the histopathological evaluation, the type of epithelium, presence of goblet cells, fibrosis, and inflammation were documented. In the electron microscopic evaluation, ultrastructural findings were identified and the differences and similarities between primary and recurrent cases were compared. Results: The mean age of the patients was 62.22 ± 6.87 years, with 57.8% being female and 42.2% male.