Evre (I) ve (II) meme kanserli olgularda intraoperatif gamma prob ile sentinel lenf nodunun saptanması
Sentinel lymph node detection by intraoperative gamma probe in stage I-II breast cancer patients
  1. Tez No: 102745
  2. Yazar: PELİN ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Kadınlarda en sık görülen malign hastalıklardan biri olan meme kanserinde sentinel lenf nodunun (SLN) saptanması ve patolojik tanımının yapılması prognozda ve tedavinin planlanmasında rol oynayan en önemli faktörlerden birisidir. Amaç; Evre-I ve -II meme kanseri olan olgularda bir grub hastada filtre edilmiş Tc-99m sülfür kolloid, bir grub hastada ise Tc-99m MIBI'nin peritümöral enjeksiyonunu yaparak intraoperatif gama prob (IGP) ile SLN saptamak, sintimammografıde kullanılan Tc-99m MIBI'nin IGP ile SLN'nu lokalize etmedeki etkinliğini değerlendirmektir. Materyal ve metod; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD'na mayıs 1999 ve aralık 2000 tarihleri arasında müracaat etmiş 72 hasta çalışmaya dahil edildi. Kırkiki hastaya filtre edilmiş Tc-99m sülfür kolloid (her enjektörde 50 MBq/0.2 ml.olacak şekilde 4 ayrı lokalizasyonda) ve 30 hastaya Tc-99m MIBI (her enjektörde 74 MBq/0.2 mi. olacak şekilde 4 ayrı lokalizasyonda) peritümöral olarak enjekte edildi. Enjeksiyondan hemen sonra 5., 30., 60., 120. dakikalarda ve 5 hastada 24. saatte anterior, lateral ve oblik pozisyonlarda statik lenfosintigrafık görüntüler alındı. Operasyon sırasında IGP ile enjeksiyon alanından, aksiller, internal mammarian, supraklaviküler, infraklaviküler lenf bölgesinden ve karşı meme dokusundan sayımlar yapıldı. Background dokunun iki katı sayım alınan ve/veya operasyon sırasında tümör etrafına peritümöral olarak enjekte edilen mavi boyayı almış ilk lenf nodları SLN olarak kabul edilip eksize edildi. Histopatolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular; Tc-99m sülfür kolloid enjeksiyonu yapılarak lenfosintigrafı ile aksiller ve internal mammarian lenf bölgesine lenfatik drenaj görüntülendi. Kırkiki hastanın 35 'inde IGP ile (%83.3) SLN saptandı. Otuzbeş hastanın 17'sinde (%48.5) SLN'nda histopatolojik inceleme ile metastaz tesbit edildi. Metastaz tesbit edilen 17 hastanın 14'ünde aksiller bölgede de metastaz bulundu. Onsekiz hastada SLN ve aksiller bölgede metastaz yoktu. Mavi boya yapılan 20 hastanın 12 'sinde IGP ile saptanan SLN'nda mavi boya tutulumu gözlenirken, üç hastada IGP ile saptanan 53SLN'nda mavi boya tutulumu görülmedi. Beş hastada IGP ile saptanan ve maviye boyanmış lenf nodu bulunmadı. Tc-99m MIBI enjeksiyonu yapılarak lenfosintigrafı ile aksiller ve internal mammarian lenf bölgesine lenfatik drenaj gözlendi. Otuz hastanın 25'inde (%83.3) ise IGP ile SLN saptandı. Yirmibeş hastanın 10'unda SLN'nda histopatolojik inceleme ile metastaz bulundu. 10 hastanın tümünde aksiller bölgede de metastaz tesbit edildi. Onbeş hastada SLN ve aksiller bölgede metastaz yoktu. Mavi boya yapılan 16 hastanın 10'unda IGP ile saptanan SLN'nda mavi boya tutulumu görüldü. Bir hastada ise IGP ile saptanan SLN'nda mavi boya tutulumu saptanmadı. Beş hastada IGP ile saptanan ve maviye boyanmış lenf nodu bulunmadı. Sonuç; Evre-I ve -II meme kanserli hastalarda filtre edilmiş Tc-99m sülfür kolloidin peritümöral enjeksiyonu yapılarak IGP ile SLN başarılı bir şekilde saptanabilir. Sintimammografik bir ajan olan Tc-99m MIBI'nin peritümöral enjeksiyonu ile IGP kullanılarak yapılan SLN araştırmasında Tc-99m sülfür kolloid ile elde edilen sonuçlara benzer sonuçlar elde edilmiştir. Tc-99m MIBI'nin de Tc- 99m sülfür kolloid gibi SLN saptanmasında kullanılabileceği kanısına vardık. 54
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To evaluate the efficacy of intraoperative gamma probe (IGP) with peritümöral injection of Tc-99m MIBI and filtered Tc-99m sulfur colloid in sentinel lymph node (SLN) detection in stage-I and -II breast cancer for the decision of axillary dissection. Material- Method: Thirty patients with T1/T2 breast cancer had peritumoral injection of Tc-99m MIBI ( 74 MBq/0.2ml. at 4 locations) and 42 patients had peritumoral injection of filtered Tc-99m sulfur colloid (lymphoscint, Amersham, UK) (50 MBq/0.2 ml. at 4 different locations). Anterior, lateral and oblique spot images were taken 5., 30., 60., 120. minutes and 24 hours images were also taken in 5 patients. Counts were later collected from the injection site, affected breast tissue, internal mammaries, axillary and supraclavicular regions and collateral side by using the gamma probe during the operation. Peritumoral blue dye was also injected at surgery. The first lymph nodes with counts twice the background tissue and/or with blue dye uptake were surgically isolated, modified radical mastectomy and axillary dissection were performed; histopathological evaluations were made on SLN and other excised tissues. Results: In the Tc-99m sulfur colloid study, after demostration of lymphatic drainage by lymphscintigraphy in 42 patients, SLN was detected by IGP in 35/42 (%83.3). In 17/35 (%48.5) metastasis was histopathologically identified, axillary metastasis was observed in 14/17. Blue dye uptake was assessed in 20 patients and compared with SLN detection by IGP method. Lymph nodes of 12 patients uptaked blue dye and they also had SLN. Lymph nodes of eight patients did not uptake blue dye but three of them had SLN detected by IGP. In the Tc-99m MIBI study, SLN was detected in 25 of 30 (%83.3) by IGP, metastasis was histopathologically demostrated in 10/25 (%47) and axillary metastasis was observed in 10/10. The blue dye was performed in 16 patients. In 10 of them SLN was found by both IGP and blue dye. Although SLN was detected by IGP in one patient, it was not shown by blue dye in this patient. 55Conclusion: SLN can be successfully demostrated by the peritumoral injection of filtered Tc-99m sulfur colloid in stage-I and -II breast cancer patients. Similar results obtained in SLN detection with peritumoral injection of a scintimammographic agents, Tc-99m MIBI, using IGP. Tc-99m MIBI can be used in SLN detection like filtered Tc-99m sulfur colloid. 56