Meme kanserinde sentinel lenf nodülü saptanmasında vital boya, lenfosintigrafi, vital boya+lenfosintigrafi ile işaretleme yöntemlerinin etkinliği
- Tez No: 156625
- Danışmanlar: PROF.DR. RAGIP ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Meme kanserinde en önemli prognostik faktör olan lenfatik yayılımının saptanması çok önemlidir. Bu amaçla aksiller lenf nodülü diseksiyonu uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemin morbiditesi oldukça fazladır. Aksilladaki lenf nodüllerinin durumunu tam diseksiyon yapmadan belirleyebilmek için sentinel lenf nodülü diseksiyonu (SLND) kavramı ortaya atılmıştır. Tümörün ilk yayıldığı lenf nodülü olan“sentinel lenf nodülünde (SLN)”metastaz saptanmazsa aksillada ki diğer lenf nodüllerinde de metastaz olmadığı düşünülmektedir. Amaç: Evre I-II meme kanseri olan olgularda SLN'ü saptamak amacıyla uygulanan yöntemlerden hangisinin SLN'nü lokalize etmede daha başarılı olduğunu değerlendirmek. Yöntem ve gereç: A.Ü.T.F Genel Cerrahi ABD'na 2001 Eylül-2003 Ekim tarihleri arasında tedavi edilen 60 hasta çalışmaya alınmıştır. 20' şer hastadan oluşan 3 ayrı gruba sırasıyla mavi boya, lenfosintigrafi(LS) + intraoperatif gama prob(İGP) ve mavi boya + LS + İGP teknikleri uygulanmıştır. Mavi boya olarak patent blue violet (Sigma chemical Co. St. Louis) l'er ml. tümörün 4 kadran etrafına ve 1 ml. subderaıal enjekte edilmiş, izotop olarak ise Tc-99m sülfür kolloid (lenfosint, Amersham, İtalya) 1 ml.de 200 MBq (her bir enjektörde 50 MBq/0,25 mi.) tümörün 4 kadran etrafına enjekte edilmiştir. Operasyon sırasında H ve IH. gruplarda LS'e ek olarak İGP kullanılarak dokudan sayımlar alınmış ve ameliyat sırasında background dokunun en az 10 katı sayım alman lenf nodülü sentinel nodul olarak kabul edilmiştir. Bulunan sentinel nodüller rutin H&E ile ve eğer yanlış negatifse ek olarak immünhistokimyasal analize tabi tutulmuştur.. Bulgular: Mavi boya grubunda identifikasyon oram % 85, yanlış negatiftik oram ise % 5,8 saptanırken, bu oranlar LS+İGP grubunda % 95 - %0, mavi boya +LS+İGP uygulanan grupta da %100-%0 olarak bulundu. Tartışma: Elde edilen sonuçlar literatür bilgileri ile uyumludur. Yanlış negatiflik oranlanmn doğru olarak değerlendirilebilmesi için mutlaka immünhistokimyasal incelemenin yapılması ve deneyimli patologlarla çalışılması gerekmektedir. Kombine grubumuzdaki % 100'lük identifikasyon oram, mavi boyanın subderaıal + peritümöral 5 mi. uygulanması ve izotopun peritümöral 1 mi. uygulanması ile ilgili doğru saptamada bulunduğumuzu göstermiştir.Sonuçlar: 3 grup arasında identifikasyon ve yanlış negatiftik oranlan Chi- Square testi ile değerlendirildiğinde, gruplardaki sayı azlığı nedeni ile istatistiki anlamlı farklılık saptanmasa da (p=0,071) sayısal olarak değerlendirildiğinde mavi boya + lenfosintigrafi + intraoperatif gama prob kullanılan grubumuzda tam doğru sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak patent blue violet boya + LS + İGP tekniğinin SLN identifikasyonu için en uygun yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of lymphatic spread, which is the most important prognostic factor in breast cancer, is vital. Axillary lymph node dissection used for this purpose has a relatively high morbidity. The concept of sentinel lymph node dissection was introduced to determine the states of the lymph nodes in axilla without dissection.“Sentinel lymph node (SLN)”is the first lymph node that the tumor metastasizes and it's believed that if no metastasis is found on the SLN, then the rest of the lymph nodes in the axilla are free of disease. Aim: The aim of this study is to evaluate all the methods used in the detection of sentinel lymph node in stage I and II breast cancer patients and to determine the more appropriate one. Material and Method: 60 patients that admitted to the A.U.F.M department of General Surgery between September 2001 and November 2003 were evaluated. Blue dye injection, lymphoscintigraphy (LS) + intraoperative gamma probing (IGP); and blue dye injection + LS and IGP techniques were performed respectively on 3 groups made of 20 patients. Patent blue violet was used as blue dye and 1 ml each was injected to 4 quadrants surrounding the tumor and also subdermally. Albumin marked with Tc 99m sulphur colloid was used as isotope and injected to the 4 surrounding quadrants again. During operation; in addition to LS, IGP was used to obtain the countings from the tissue in 2nd and 3rd groups. The lymph node that has a 10 fold value from the background measurement was accepted as sentinel lymph node. The obtained lymph nodes analyzed using routine H&E study; and in case of false negativity, immunohistochemical study was also performed. Findings: In blue dye group, the rate of identification was 85%, with a false negative rate of 5.8%. The rates were 95%, 0% in LS + IGP group and 100%, 0% in blue dye + LS + IGP group, respectively. Discussion: Our results were concordant with the current data in literature. We determined % 100 identification rate in combined group due to applicating 5 ml. blue dye to peritumorally + subdermally and applicating 1 ml. isotope to peritumorally which showed that our determined was true. It must be worked by 37experienced pathologist and it must be analysed immunohistochemically for evaluated correctly the false negative ratio. Results: Evaluating numerically the blue dye + lenfoscintigraphy + intraoperative gamma probe group seemed to be more successful but due to small amount of patients in these groups, no statistically significant difference (p=0,071) was obtained with Chi-Square test. As a result of blue dye + lenfoscintigraphy + intraoperative gamma probe technique was best way for identification of sentinel lymph node. 38