Karaciğer ve böbrek transplant hastalarında egzersiz eğitminin immün sistem üzerine etkileri
Effects of exercise training on kidney and liver transplant patients' immun system
- Tez No: 102870
- Danışmanlar: PROF.DR. NUSRET TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 16 transplant hastasında (12'si renal ve 4'ü karaciğer transplantasyonu) orta süreli egzersiz eğitimi (45 dk'lık seanslar halinde, haftada 3 kez ve bisiklet ergometre ile toplam 8 hafta) ile immün sistem parametreleri arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmada düzenli tekrarlanan egzersizin hastaların Vi02max, bazal ve maksimal kalp hızı, T lenfosit, B lenfosit, T helper, T supressör, CD4+/CD8+, aktive T lenfosit, IgG, IgA, IgM, NK. düzeylerinde meydana getirdiği değişiklikler saptandı. Performans testleri ve kan örneklerinin alınması egzersiz programından hemen önce ve hemen sonra gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardaki saptanan değişiklikler; Vi02max, T helper (CD4+), CD4+/CD8+ oranı, aktive T lenfosit, IgG, IgA, IgM, NK değerleri arasında artma, total T lenfosit ve T supressör (CD8+) değerleri arasında azalma, bazal ve maksimal kalp hızı ve B lenfosit düzeylerinde ise farklılık olmaması yönünde kendisini göstermiştir. Sonuçta, idame dozunda immünsupressif ajan kullanmakta olan transplant hastalarında orta süreli egzersizin immün aktivasyona yol açtığı çalışmamızla gösterilmiş olmaktadır. 51
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relationship between moderate exercise training (Three 45-min. sessions per week on immun response, cycling by using cycle ergometer for 8 week) and chances in immun system variables was investigated in a group of 16 (12 real and 4 liver transplant patients) transplant patients. The effects of repeated bouts of cycle ergometer exercise in Vi02max, basic and maksimal heart rate, in the percentage of peripheral blood T lymphocyte, B lymphocyte, T helper, T supressor, CD4+/CD8+, aktivated T lymphocyte. Natural Killer and in IgG, IgA, IgM plasma levels were studied. Performance tests were performed via Bruce treadmill exercise protocols. For detecting the percentage of peripheral blood T lymphocyte, B lymphocyte, T helper, T supressor, CD4+/CD8+, aktivated T lymphocyte, Natural Killer and IgG, IgA, IgM plasma levels, flourescence-activated flow cytometer were used. Blood samples were obtained and performance tests were performed immediately before and after exercise on days 1 and 56 of exercise regimen. Within the patients changes were characterized by significant increases in the percentage of peripheral blood T helper, CD4+/CD8+, aktivated T lymphocyte, Natural Killer and significant increases in Vi02max, IgG, IgA, IgM levels and significant decreases in in the percentage of peripheral blood T lymphocyte and T supressor, and no changes in basic and maximal heart rate and in the percentage of peripheral blood B lymphocyte. In summary, these datas suggest that moderate exercise training is associated with improvement in immun function. 52