Düşük molekül ağırlıklı heparinin ratlarda kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkisi
The Effects of low molecular weight heparin on healing of clolonic anastomosis in rats
- Tez No: 102908
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VII. ÖZET DVT ve PE postoperatif dönemde karşımıza çıkabilen ve çok ciddi sorunlara yol açabilen bir durumdur. Özellikle riskli hastalarda DMAH ile profîlaksi yapılması klinikte neredeyse rutin bir uygulama halini almıştır. Kolon anastomozu uygulanması gereken hastalar riskli gruba girmekte ve sıklıkla profîlaksi yapılmaktadır. Anastomoz rezeksiyon sonrası gastrointestinal devamlılığın sağlanması için yapılan cerrahi işlemdir. Anastomoz güvenliği tehlikeye sokacak hertürlü uygulamadan kaçınmak gerekmektedir. Çalışmamızda DMAH' in ratlarda kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkisini araştırdık. Herbiri 10 rattan oluşan üç gruba ayrılan 30 adet Winstar- Albino tipi ratlarda yaptılan çalışmada, 1. Gruba : Sadece anastomoz, 2. Gruba : Anastomoz + tek doz profîlaksi dozunda DMAH, 3. Gruba : Anastomoz + 6 gün boyunca profîlaksi dozunda DMAH, uygulandı. Altıncı gün hayvanların anastomoz patlama basınçları ve doku hidrokdiprolin düzeylerine bakıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak oneway ANOWA testi ile karşılaştırıldı. Gruplar arasında gerek anastomoz patlama basınçları gerekse doku hidroksiprolin seviyeleri arasında anlamlı farklılık bulunmadı. ( P > 0.05 ). 37Sonuç olarak; gerek tek doz profilaksi dozunda, gerekse altı gün boyunca profilaksi dozunda uygulanan DMAH 'in kolon anastomoz iyileşmesini etkilemediği ve kolon anastomozu uygulanan hastalarda güvenle kullanılabileceği sonucuna varıldı. 38
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE EFFECTS OF LOW MOLECULER WEIGHT HEPARIN ON HEALING OF COLONIC ANASTOMOSIS IN RATS DVT and PE are situations which can be seen postoperatively and may cause very serious problems. Clinically, It's almost a routine medications to make prophilaxis, with LMWH in especially patients under high risk. Patients who must have colonic anastomosis are under risk and often have prophilaxis. Anastomosis is the surgical procedure, which is made for gastrointestinal continuity after resection. It's very important to avoid any procedure, which may harmfull for anastomosis. In our study, we investigated the effects of LMWH on healing of colonic anastomosis. In the study, which we performed on 30 Winstar- Albino rats of three groups each has 1 0 rats; 1. Group : Had anastomosis only, 2. Group : Had anastomosis + prophilactic single dose of LMWH, 3. Group : Had anastomosis + prophilactic dose of LMWH for 6 days. In the sixth day, we investigated bursting pressure of anastomosis and the tissue hydroxiproline levels. We compared the results statisticaly by using one way ANOVA test. No statistical difference was found between any groups for anastomotic bursting pressure and tissue hydroksiproline levels. ( P > 0.05 ). 39As a result, were found that, in both single prophilactic dose and six days dose of prophilaxis, LMWH didn't effect on healing of colonic anastomosis and it can be safely used as medication in patients who had colonic anastomosis. 40