Düşük molekül ağırlıklı heparinin (dalteparin sodyum) ratlarda büyüme plağı üzerine etkileri (deneysel araştırma)
- Tez No: 141976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
3. ÖZET Tromboembolik hastalıkların profılaksisi ve tanı konulduğunda tedavisi zorunludur. Çocuklarda görülen sistemik ve serebral venöz lromboembolik olaylar giderek artan bir şekilde görülmesine rağmen, düşük molekül ağırlıklı heparinlerin büyüme ve gelişme üzerine olan etkileri konusunda henüz yeterli bilgi ve çalışma yoktur. Çalışmayı yapmamızdaki temel amaç, çocukluk yaş grubundaki venöz tromboembolilerin profilaksi ve tedavisinde yoğun bir şekilde kullanıma giren bu ilaçların, büyüme ve gelişme üzerine olan muhtemel etkilerim araştırmaktır. Çalışmada 24 adet Sprague- Dawley cinsi erkek immatür rat randomize olarak 8'li 3 gruba ayrıldı. Deneyin başlangıcında tüm deneklerin ağırlıkları tartıldı ve tüp-kaset mesafesi standardize edilmiş digital röntgen cihazı ile markerlı sol tibia yan grafileri alındı. Bir gruba 4 hafta boyunca 200 İU/kg dalteparin, ikinci gruba 2 hafta boyunca 200 ÎU/kg dalteparin, üçüncü gruba 4 hafta boyunca aynı hacimde (0.08 ml/kg) serum fizyolojik günde bir defa cilt altına uygulandı. Denekler 8. haftanın sonunda tekrar tartıldı ve aynı standardizasyonla sol tibia yan grafileri alındı ve sakrifiye edildi. Tibia proksimalinden (fizis, büyüme plağı ve metafizi içerecek şekilde) mediolateral alınan kesitler rutin doku takip işlemlerinden geçirildikten sonra hematoksilen-eosin boyası ile boyanıp histopatolojik olarak değerlendirme yapıldı. İstatistiksel Analiz“One-sample Kolmogorov- Smirnov”testi, Student's-f paired testi, One way ANOVA ve post-hoc Tukey Honestly significant difference test (HSD) ile yapıldı. PO.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Ağırlık artışı yönünden incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (tüm gruplar için p>0.05). Her grup kendi içinde başlangıç ve sonlanış ağırlık değerleri incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (her grup içinPO.001). Tibia uzama miktan yönünden incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (tüm gruplar için p>0.05).
Özet (Çeviri)
4. SUMMARY Thromboembolic diseases are somewhat difficult to prevent and to treat when it's diagnosed. Systemic and cerebral venous thromboembolic events seem to occur in children recently. But there are not sufficient data and study about the low molecular weight heparin (LMWH) and their effects on growth and development Purpose of our study is to evaluate the possible effects of LMWH on growth and development which is considered to treat venous thromboembolic events and make prophylaxy in children widely. In this study 24 Spraque-Dawnley male immature rats were selected and divided into 3 groups, 8 rats in each. At the beginning, all rats were weighed and left tibia lateral radiographics were taken markedly with a X-ray device which is standardized for all subjects. Dalteparin 200 IU/kg was administered daily to first group (A) for 4 weeks and second group (B) for 2 weeks subcutaneously. And same volume (0.08 ml/kg/day) saline was given to third group (C) in same way. At the end of eighth week, all subjects were weighed and with the same standardization, left tibia lateral radiographies were taken. Then all rats were sacrificied. Mediolateral bone sections which were taken from proximal of tibia were stained with H&E and examined histologically. One-sample Kolmogorov Smirnov, Student's -t paired, One way ANOVA and post-hoc Tukey Honestly significant differance (HSD) statistic analyse tests were used.