Deneysel kafa travması modelinde travmanın şiddetine ve zamana bağımlı olarak plazmada ve beyin dokusunda guanaz, süperoksid dismutaz ve katalaz aktivitelerinin değerlendirilmesi
In Experimental brain trauma model, time and severity dependent evaluation of guanase, superoxide dismutase and catalase activities in plasma and brain tissue
  1. Tez No: 102913
  2. Yazar: MİNE KUCUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BELCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI. ÖZET Kafa travması, sakatlık ve mortalitenin en önemli nedenlerinden birini oluşturur. Travma sonrası hasar primer ve sekonder mekanizmalar aracılığıyla oluşur. Mekanik faktörler primer hasara neden olurlar. Primer hasarın etkilerini sekonder hasarlar artırır. Sekonder hasar prosesi bazı mekanizmaların birbirleriyle karmaşık bir etkileşimini kapsamaktadır. Bu çalışmada yaygın beyin hasarında Guanaz, SOD ve CAT enzimlerinin plazma ve beyin dokusu aktivitelerini zamana ve travma şiddetine bağlı olarak değerlendirmeyi amaçladık. Bunun için Marmarou'nun impakt-akselerasyon modeli kullanılarak erişkin erkek sıçanlar üç gruba ayrılarak İm ve 2m yükseklikten ağırlık düşürülmek suretiyle oluşturulan yaygın beyin hasarında Guanaz, Süperoksid Dismutaz (SOD) ve Katalaz (CAT) aktiviteleri sırasıyla Nishikawa, Sun veYasmineh yöntemleriyle tayin edildi. Elde ettiğimiz bulgulara göre Guanaz, SOD ve CAT aktivitelerinde genel olarak travma sonrası kontrol grubuna göre plazmada artış, dokuda ise azalmalar saptadık. Bu parametrelerden sadece plazma CAT aktivitesi travma sonrası her iki grupta da kontrole göre belirgin artış göstermektedir. Enzimlerin doku ve plazma düzeyleri arasında korelasyon bulunmamakta ve travma sonrası enzim aktivite düzeylerinde çeşitli farklılıklar görülmektedir. Uygulanan bu yaygın beyin hasan modelinin sonuçlarına göre travmatik beyin hasarında zamana ve travma şiddetine bağımlı olası ilişkiyi değerlendirmek için bu konuda çeşitli zaman aralıklarında ileri çalışmalar yapmanın daha yararlı olabileceği kanısındayız 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Trauma to the brain or spinal cord is an important cause of mortality and disability. After central nervous system (CNS) injury, neural damage occurs through both primary and secondary mechanisms. Secondary injury can magnify the effects of the original injury. The secondary injury process involves a complex interplay of mechanisms. In this study we aimed to evaluate time and severity dependent of guanase, superoxide dismutase (SOD) and Catalase (CAT) activities in plasma and brain tissue in diffuse brain injury. For this purpose we used impact acceleration method of Marmarou in which adult rats were separated into three groups and a diffuse brain injury were made by dropping a weight from 1 and 2m height, respectively. Guanase, SOD and CAT activities were determined by the methods of Nishikawa, Sun and Yasmineh, respectively. According to our results we established that after trauma guanase, SOD and CAT activities were generally increased in plasma and decreased in tissue when compared to control group. Only plasma CAT activity indicated an obvious increase in both groups compared to control group. There is no correlation between tissue and plasma levels of enzymes and after trauma various differences are seen in the levels of enzyme activities. According to the results of this applied diffuse brain injury model, we propose to make a further investigation in various time intervals on this subject may be more useful in order to evaluate a possible time and severity dependent relationship between plasma and tissue enzyme activities in traumatic brain injury. 43