İskemik serebrovasküler hastalıkta homosisteinin rolü
The Role of homocysteine in ischemic cerebrovascular disease
  1. Tez No: 102912
  2. Yazar: NİLAY DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışma, iskemik serebrovasküler hastalık için homosistein yüksekliğinin bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Hasta kontrollü ve prospektif olarak planlanan çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Kliniğinde aterotrombotik strok tanısıyla yatırılan 17'si(%34,0) kadın ve 33'ü (%66,0) erkek olan 50 kişilik hasta ile aynı dönemde görülen sağlıklı 50 kişilik kontrol grubu alınmıştır. Plazma homosistein seviyesi tayini için, her iki gruptaki kişilerden 5 mit venöz kan EDTA'lı tüplere alınmış ve örnekler DRG Enzim İmmunassay yöntemiyle tespit edilmiştir. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, postmenapozal dönem, alkol ve oral kontraseptif kullanımı gibi strok risk faktörleri açısından anlamlı istatistiksel fark saptanmamıştır. Ailede strok öyküsü. HT, DM. periferik damar hastalığı, MI. Total kolesterol, VLDL kolesterol ve trigliserid seviyeleri, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (pO.001). Homosistein konsantrasyonunu etkilediği bilinen biyokimyasal parametreler (vitamin B12, folik asit, T3, T4, TSH, ürik asid, kreatinin) açısından hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında;sadece ürik asid konsantrasyonunun istatistiksel anlamlılığı gösterilebilmiştir (pO.0001). Homosisteinin 15.62 mmol/1 üzerinde olan değerleri hasta ve kontrol grubunda strok gelişim riski açısından araştırılmış;hasta grubunda bu düzeylerin üzerindeki konsantrasyonlarda strok gelişme riski istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (pO.001, güven aralığı: 1.33± 1 8. 1 9). Sonuç olarak; serebrovasküler hastalık gibi yüksek morbidite ve mortalite riskleri olan bir hastalıkta homosisteinin bağımsız bir risk faktörü olarak gösterilmesi, SVH tanı ve tedavisine dair bilgilerde önemli bir yol kaydedilmesine olanak sağlamıştır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been done in order to show whether the homocysteine concentration is an undependent risk factor or not in ischemic cerebrovascular disease. In this case-control and prospectively planned study we have chosen 50 patients (17(%34,0)women and 33(%66) men) whom were internalized for diagnosis of atherotrombotic stroke in CTF Neurology A.B.D. and also chosen a control group consisting of 50 healty people whom were seen at the same time. In order to measure the plasma homocysteine amount 5 ml of venous blood were taken to tubes containing EDTA from the patients and the controls and the samples were evaluated by DRG enzyme immunoassay method. In patients and control groups no meaningful statistical difference were found according to such atherotrombotic stroke risk factors as age, sex, body-mass index, postmenopausal period, alcohol intake and oral contraceptive usage.