The Role of botulinum toxin type A (BOTOX) in the management of spasticity
Spastisite tedavisinde botulinum toksin tip A (BOTOX)'nın rolü
- Tez No: 102914
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY CENTEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
SUMMARY XIM TURKISH Bu çalışmanın amacı Botulinum Toksin A (BOTOX)'nin tek başına spastisite üzerine etkisini ve kombine olarak uygulandığında kas iskelet sistemi cerrahisi sonuçlarına katkısını araştırmaktı. Toplam 9 hastanın 8'i serebral palsiye ve biri ise tüberküloz menenjite sekonder olarak gelişen spastisite hastasıydı. 9 hastanın toplam 14 kas grubuna enjeksiyon uygulandı. Enjeksiyon yapılan kas grupları arasında kalça adduktorları, diz fleksörleri (hamstring) ve ayak bileği plantar fleksörleri bulunmaktaydı. Hastalar BOTOX enjeksiyonu öncesi ve sonrası Ashworth Skalası, yürüyüş ve eklem hareket açıklığı parametrelerine göre değerlendirildiler. Yürüyüş değerlendirilirken formal bir analiz metodu kullanılmadı. Değerlendirme video kayıtlarına göre yapıldı. 9 hastanın 8'inde video kaydı yapıldı. Hastalara enjeksiyon öncesi, enjeksiyondan sırasıyla bir hafta, bir ay, iki ay, üç ay ve dört ay sonra değerlendirilmek üzere randevular verildi. 4 hastada monofazik uygulama yapıldı. 5 hastada ise bifazik enjeksiyon yapıldı. Aynı kontrol takibi ikinci enjeksiyon için de uygulandı. Hastaların bir kısmı kontrollerine takvime uygun olarak gelmedi. Değerlendirme kriterlerine göre orta ile iyi arasında sonuçlar alındı. Kısa da olsa her hastada ilacın çeşitli derecelerde etkili olduğu görüldü. Takip sonuçlarına göre BOTOX'un spastisite üzerine olumlu etkisi olduğu görüldü. Bu olumlu etkilerin kas iskelet cerrahisi sonuçlarına katkısının olup olmadığı enjeksiyon yapılan hastalar üzerinde ileride yapılacak çalışmalarda açığa çıkacaktır. Bununla birlikte BOTOX'un spastisiteyi azalttığı ve Asworth Skorundaki düzelme ile de görüldüğü üzere eklem hareket açıklığını ve yürüyüşü olumlu yönde geliştirdiği varsayılmaktadır, bu durumda kas iskelet sistemi cerrahisinden de daha iyi sonuçlar alınmasına katkısı olacaktır. Açıklama: Spastisite kantraktür 82ve kısalmaya yol açmaktadır. Kas iskelet sistemi cerrahisinin amacı tutulu kas veya kas gruplarına tendon transferleri, gevşetmeleri ve uzatmaları ile spastisiteyi azaltmaktır. Eğer BOTOX spastisiteyi azaltıyorsa kontraktürü, yani kısalığı da azaltmaktadır, şu halde kas iskelet cerrahisi için uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Az yan etkisi olan ilacın spastisite tedavisinde iyi bir yöntem olduğu sonucu çıkartılabilir. 83
Özet (Çeviri)
S U MI M ARY The aim of this study was to investigate the effect of Botulinum Toxin Type A (BOTOX) on spasticity, and of what contribution these effects obtained will be when combined with musculoskeletal surgery. Of a total of 9 patients 8 had Cerebral Palsy and one suffered tuberculous meningitis secondary to which spasticity developed. In all 14 muscle groups of the 9 patients were injected. The injected muscle groups included hip adductors, knee flexors (hamstring) and ankle plantar flexors (gastrocnemius). Patients were evaluated before and after BOTOX injection based mainly on the Modified Ashworth Scale, gait and measurement of range of motion of involved joints. In evaluating gait no formal analysis was used. Judgement was based on video records of the patients. 8 of the 9 patients were video taped. Visits were scheduled for each patient before injection, one week, one month, two months, three months and 4 months after injection. 4 patients were injected once and five got biphasic injection. Visit schedules was similar for the second injection in the biphasic cases. Not all patients came for visit as scheduled. Based on the criteria used for evaluation mild to good results were obtained. Even if the effect of the drug was short-lived, it was seen in all patients in various degrees. From the results of the follow-up it is obvious that BOTOX has positive effect in the management of spasticity. Whether these effects will help obtain good results from musculoskeletal surgery is a matter of future research on the injected patients. However it is supposed that since BOTOX decreased spasticity (as seen in the improvement of the Ashworth Scores), improved range of motion and gait, then it will as well help obtain better results from musculoskeletal surgery. The explanation: Spasticity causes contracture andshortening. The technique in musculoskeletal surgery is release, transfer or lengthening the tendon of the involved muscle. BOTOX decreases spasticity, which implies it decreases contracture, thereby decreasing shortening. Hence it can create more room for the technique in musculoskeletal surgery. For the Ofact that the drug has little or no side effects it can be concluded that it is a good modality for the management of the spasticity. 81