Dört yıl içinde kliniğimizde serebrovasküler hastalık (beyin damar hastalığı) tanısıyla yatan hastalarda diabetes mellitus görülme sıklığı ve diabetes mellitus ile beyin damar hastalığı arasındaki ilişkinin risk faktörü açısından araştırılması
  1. Tez No: 102928
  2. Yazar: AMANOLLAH ABRATİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, inme için diabetin bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını değerlendirmek amacıyla, diabetik ve nondiabetik hastalar karşılaştırılarak, serebrovasküler hastalarda gerçek bir risk faktörü olup olmadığı, araştırıldı. 1.1.1990-1.1.1994 yılları arasında Nöroloji Anabilim Dalında serebrovasküler olay (CVO) geçiren ve yatırılarak incelenip tedavi edilen hastalar retrospektif olarak toplandı. Diabetik ve nondiabetik hasta grubu yaş, cinsiyet, lezyonun cinsi ve yeri ile diabet dışı var olan risk faktörleri gibi parametreler ele alınarak karşılaştırıldı. Bulunan değerler istatistiksel olarak değerlendirildi. CVO geçiren ve yatırılarak incelenen 971 hasta 1.1.1990 - 1.1.1994 yılları arasında retrospektif olarak toplandı. Diabet ve inme ilişkisi ve risk faktörleri araştırıldı. 193 diabetik hastanın 125'i tıkayıcı CVO, 68i ise kanayıcı CVO idi. Serebrovasküler olay geçiren 193 hastanın tümü tip 2 diabet idi. SVO geçiren diabetik hastalarda Erkek / Kadın oranı 1/1 bulundu ve cinsiyetin fark göstermediğini saptadık. Nondiabetik hastalarda ise erkeklerin daha fazla (1.5/1) CVO geçirdiğini saptadık. Diabetik hastalarda yaş ortalaması 62,5+16 nondiabetiklerde ise 58,8+16,3 bulundu. Buna göre diabetik hastalarda nondiabetiklere göre CVO geçirme oranının daha yaşlı grupta olduğu dikkati çekiyordu. Subaraknoid Kanama (SAK)'da da diabetin mortaliteyi arttırdığını çalışma dışı iki vakada da gördük. 81Diabetin mortalite üzerine belirgin bir etkisi yanısıra, lezyonun lokalizasyonun ve büyüklüğünün etkisi olduğunu saptadık. Çalışmamızda diabetik hastaların yaşa bağlı olarak artan inme riski altında olduğu ve bağımsız bir risk faktörü olduğu kanısına vardık. Diabetik olan hastalarda hem hipertansiyon hem de kan şekeri yüksekliğinin birlikte olması nedeniyle artmış bir inme risk faktörü olduğunu düşündük. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, to asses the effect of diabetes as a rise factor in stroke, diabetic and nondiabetic cerebrovasculer patients were compared. Data of patients who had a cerebrovasculer attack (CVA) and hospitalized at the neurology department in between 1.1.1990 - 1.1.1994 were collected. Patients were grouped as diabetic and non-diabetic and compared in age, sex, localization and type of injury, and rise factors not related to diabetes. The values were also evaluated statistically. 971 CVA patients who were hospitalized in between 1.1.1990 - 1.1.1994 were followed retrospectively and prospectively. The relation between diabetes, stroke and rise factors were examined. Of the 193 diabetic patients 125 had obstructive CVA, 68 haemorragic CVA. All the diabetic patients were found to be type II, male/female ratio was 1/1 for diabetic patients. In non diabetic there patients there was a slight male dominance. The average age for diabetic patients was 62.5+16, for nondiabetes patients it was 58.8±16.3. We found that diabetes did not have an effect on mortality but the localization and the size of the lesion had increased it. We also observed in a few cases that, diabetes increases the mortality in subarachnoidal haemorragie. In this study we found that diabetic patients had a increasing rise to have a CVA related with the increasing age and diabetic was an independent rise parameter. 83