Ayak bileği Grade III lateral bağ yaralanmalarında fonksiyonel ve rijid immobilizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the methods of functional and rigid immobilization in the early grade III lateral ligament injuries
- Tez No: 102933
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN HEYBELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
49 ÖZET Bu prospektif, randomize çalışmada ayak bileği Grade III lateral bağ yaralanmalarında semi-rijid sentetik alçılarla yapılan fonksiyonel immobilizasyonla rijid sentetik alçılarla yapılan rijid immobilizasyon sonuçları karşılaştırıldı. İmmobilizasyon süresi her iki grupta 3 haftaydı. Ligament yaralanmasının derecesi klinik kriterlere göre değerlendirildi. Çalışmaya 49 hasta katıldı. 3 hafta sonunda ayak bileği stabilitesi sağlamada her iki metod eşit olarak etkili bulundu. Fonksiyonel ve rijid immobilizasyon gruplarının her ikisinde de alçılı tedavi sonrası kas atrofısi gelişti, ancak gruplar arasında kas atrofısi gelişimi açısından fark bulunmadı. Fonksiyonel immobilizasyon uygulanan grupta ayak bileği hareketleri daha iyi idi. Fonksiyonel immobilizasyon grubunda hasta memnuniyeti daha fazlaydı. Tüm bu bulgular göz önüne alındığında, fonksiyonel immobilizasyon ayak bileği akut Grade III lateral ligament yaralanmalarının başlangıç tedavisi için iyi bir tedavi seçeneğidir. SUMMARY In this prospective, randomized study the results of functional immobilization which was made by semi- rigid synthetic cast materials and rigid immobilization which was made by rigid synthetic cast materials were compared in acute Grade III lateral ligament injuries of the ankle. Degree of ligament injury was assesed by clinical criteria. Duration of immobilization was 3 weeks for both groups. Forty-nine patients completed study. Both of methods were found to be equally effective in providing stable ankle at the end of 3 week. Muscle atrophy was developed in both of groups but no difference was found between them. Functional immobilization group had better ankle range of motion.
Özet (Çeviri)
49 ÖZET Bu prospektif, randomize çalışmada ayak bileği Grade III lateral bağ yaralanmalarında semi-rijid sentetik alçılarla yapılan fonksiyonel immobilizasyonla rijid sentetik alçılarla yapılan rijid immobilizasyon sonuçları karşılaştırıldı. İmmobilizasyon süresi her iki grupta 3 haftaydı. Ligament yaralanmasının derecesi klinik kriterlere göre değerlendirildi. Çalışmaya 49 hasta katıldı. 3 hafta sonunda ayak bileği stabilitesi sağlamada her iki metod eşit olarak etkili bulundu. Fonksiyonel ve rijid immobilizasyon gruplarının her ikisinde de alçılı tedavi sonrası kas atrofısi gelişti, ancak gruplar arasında kas atrofısi gelişimi açısından fark bulunmadı. Fonksiyonel immobilizasyon uygulanan grupta ayak bileği hareketleri daha iyi idi. Fonksiyonel immobilizasyon grubunda hasta memnuniyeti daha fazlaydı. Tüm bu bulgular göz önüne alındığında, fonksiyonel immobilizasyon ayak bileği akut Grade III lateral ligament yaralanmalarının başlangıç tedavisi için iyi bir tedavi seçeneğidir. SUMMARY In this prospective, randomized study the results of functional immobilization which was made by semi- rigid synthetic cast materials and rigid immobilization which was made by rigid synthetic cast materials were compared in acute Grade III lateral ligament injuries of the ankle. Degree of ligament injury was assesed by clinical criteria. Duration of immobilization was 3 weeks for both groups. Forty-nine patients completed study. Both of methods were found to be equally effective in providing stable ankle at the end of 3 week. Muscle atrophy was developed in both of groups but no difference was found between them. Functional immobilization group had better ankle range of motion.50 Patient satisfaction was higher in the functional immobilization group. All this properties of functional immobilization are thought, the patients who aren't thought surgical treatment functional immobilization is a good method for the initial short term treatment of acute Grade III lateral ligament injuries of the ankle.