Sıçanlarda laminektomi sonrası gelişen lordoz kaybının, epidural fibrozis üzerine etkileri
Epidural fibrosis effects of loss of lordosis occured after post laminectomy on rats
- Tez No: 102932
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
VIII. ÇALIŞMANIN TÜRKÇE ÖZETİ: Amaç: Epidural fibrozis'in laminektomi sonrası radiküler ağrılara sebep olduğu klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Semptom veren epidural fibrozisli hastaların tedavisinde yapılan fibroz doku eksizyonu sonuçları başarısızdır. Epidural fibrozis oluşumunun engellenmesi için yapılan klinik ve deneysel çalışmaların sonuçlan da başarısızdır. Litaratürde laminektomi sonrası oluşan sagittal düzlemdeki anormalliklerin epidural fibrozis üzerine etkisi araştırılmamıştır. Laminektomi sonucu gelişen instabilite ve lordoz kaybının epidural fibrozis gelişmesine olan etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmada laminektomi sonrası değişen mekanik faktörlerin epidural fibrozis oluşumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 30 adet Sprague Dawrey cinsi sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 3 gruba ayrılmıştır. I.Grup: L4 laminektomi yapılmıştır. ( Kontrol grubu ) II. Grup: L4 laminektomi + Kompresyon yapılmıştır. ( Lordoz grubu ) III. Grup: L4 laminektomi + distraksiyon yapılmıştır. ( Kifoz grubu ) Kompresyon yapılmasında 0,4 mm lik serklaj teli ile spinoz proçesler arası fiksasyon yapılmıştır. Distraksiyon yapılmasında 1 mm. lik Krishner teli ile özel olarak hazırlanan aperey spinoz proçesler arasına yerleştirilmiştir. Bütün hayvanlar ameliyattan üç ay sonra sakrifiye edilerek patolojik, histomorfometrik ve radyolojik değerlendirmeleri yapılmıştır. 31
Özet (Çeviri)
VII. ÇALIŞMANIN İNGİLİZCE ÖZETİ: PURPOSE: Clinical studies showed that postlaminectomy epidural fibrosis and resultant radikular pain is important and unsolved problem. Excision of flbrotic tissue don't releive symptoms. Clinical and experimental studies are not helpful in treatingthose patients yet. In the literature there is no study about the abnormalities in sagittal plane on epidural fibrosis. The effect of postlaminectomy kyphosis or loss of lordosis, on epidural fibrosis are not known clearly. In this study the effects of mechanical factors that change after laminectomy on epidural fibrosis are evaluated by relaxing and tensioning the durae. METHODS: 30 Sprague-Dawrey rats are used. Rats are separeted in to 3 groups. I.group : Laminectomy only ( Control group ). Il.group : Laminectomy and compression ( Lordosis group ). Ill.group: Laminectomy and distraction ( Kyphosis group ). Laminectomy is performed on L4 segment in all rats. 0.4 mm cerclage wire is used from the spinous processes to establish compression. An apparate made from 1 mm krischner wire are placed between spinous processes to establish distraction. All rats are sacrified after 3 months and pathologic, histomorphometric and radiologic evaluations are made.