Femur boyun kırıklarında protez dışı tedavi yöntemleri (Klinik çalışma)
Treatment methods out of the prosthesis in the fractures of the femoral neck
  1. Tez No: 102942
  2. Yazar: HALİT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SERDAR NECMİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Femur boyun kırıklı hastaların tedavisinde amaç, femur başı korunarak kırığın iyileştirilmesi, kaynamama ve avasküler nekroz gelişimini önlemek ve hızlı rehabilitasyon ile hastayı eski fonksiyonel hayatına döndürmektir. Bu çalışmada 65 yaş altı femur boyun kırıklı hastalarda protez dışı cerrahi tedavi yöntemlerinin sonuçları literatür ışığında incelendi. Femur boyun kırığı nedeniyle açık redüksiyon ve internal tespit yapılarak tedavi edilen 44 hasta çalışmaya alındı. Garden sınıflandırılmasına göre hastaların 19“ıı tip- 1 veya tip-2, 25 ”i tip-3 veya tip-4 idi. Açık redüksiyonla birlikte olguların 14'üne AO kondiler plak 1 Fine knovvles çivi, 6'sına AO spongioz vida, 6'sına kanüllü vida ve 7'sine de dinamik kompresyonlu kalça çivisiyle osteosentez yapıldı. Sonuçlar Harris'in fonksiyonel kalça skoruna göre değerlendirildi. %75.4 iyi ve mükemmel sonuç elde edildi. 22 ( %84.6 ) hastada ortalama 5.8 ayda kaynama gerçekleşti. Psödoartroz nedeniyle 2 ve derin enfeksiyon nedeniyle de 2 hastada kaynama elde edilemedi. Redüksiyon ve kompresyonun yetersiz olduğu 5 hastada avasküler nekroz gelişti. 1 hastada implant yetmezliği, 1 hastada kaynama yokluğu ve 1 hastada da kaynama gecikmesi saptandı. Femur boyun kırıklarında protez dışı cerrahi tedavilerin daha uygun olduğu sonucuna varıldı. Ancak başarı için erken anatomik redüksiyon ve rijit osteosentez gerekmektedir..75
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective in the treatment of patients with femoral fractures of neck is to heal fracture by protecting femoral head, to prevent non-nion and avascular necrosis development, and to enable patients to return their functional lives through rapid rehabilitation. In this study, the results of non-prosynthesis surgical treatment methods in patients with femoral fractures of neck and below 65 years old were revised in the light of literature. A total of 44 patients treated with open reduction and internal fixation due to femoral fracture of neck were included into the study. According to Garden classification, 19 of the patients were in type-1 or type- 2. and 25 were in type-3 or type-4. Together with open reduction, osteosynthesis was performed with condylar plate in 14 patients, knowles pin in 1 1 patients, AO cancellous screw in 6 patients, cannulated screw in 6 patients, and hip screw with dynamic compression in 7 patients. The results were assessed according to functional hip score of Harris. Fairly good and excellent results were obtained at a rate of 75.4%. İn 22 patients ( 84.6% ), the union was achieved on average in 5.8 mounths. Avascular necrosis developed in 5 patients due to inadequate reduction and compression. İn addition, implanted material failure was determined in one patient, non-union in one patient and union-delay in another patient. İt was concluded that non-prosynthesis surgical treatments are more suitable in femoral fractures of neck. For the success, however, early anatomic reduction and rigid osteosynthesis are essential. ?76-