Kalça kırıklarında parsiyel protez uygulama sonuçlarının fonksiyonel değerlendirilmesi
Functional evaluation of the results of partial arthroplasty for hip fractures
  1. Tez No: 310172
  2. Yazar: MAHMUT NEDİM AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kalça kırıklarında parsiyel protez uygulama sonuçlarının fonksiyonel olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu hastalardaki mortalite, morbidite ve fonksiyonel durum araştırılmıştır.Gereç ve Yöntem: Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında 3 Ocak 2001- 30 Ocak 2010 tarihleri arasında kalça kırığı nedeniyle parsiyel protez ameliyatı yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastalara telefonla ulaşılarak kliniğe davet edildi. Gelemeyenlere telefonla, gelenlere yüz yüze Oxford kalça skorlaması uygulandı. Sonuçlar SPSS 16 programı yardımıyla analiz edildi.Bulgular: 03.01.2001 ile 30.01.2010 tarihleri arasında Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesinde kalça kırığı nedeniyle parsiyel endoprotez yapılan 130 hastadan 82 hastaya ulaşılabildi. Ortalama takip süresi 37.76(minimum:6 ay, maksimum:85 ay) aydır. 82 hastanın ameliyat yaşı ortalaması 78,99(minimum:55, maksimum:98) dur. 82 hastanın 25'i erkek, 57'si kadındır. Hastalarımızın 49 u yaşıyor, 33'ü ölmüştür. Hastaların ortalama postoperatif yaşam süresi 31,1 aydır.Ameliyat yaşının yaşam süresine etkisi bulunmuştur. Hipertansiyonun yaşam süresine etkisi bulunamamıştır. Kalp hastalığının yaşam süresine etkisi bulunmuştur. Kalp hastası olanlarda yaşam süresi daha kısadır. (p: 0,041) Diyabetin, böbrek hastalığının, demansın, koahın, yaşam süresine etkisi bulunamamıştır. Embolinin yaşam süresine direk etkisi olduğu saptanmıştır. Emboli atan 3 hastanın 3 ü de perop ex olmuştur.(p: 0) Oksford kalça skorlamasının toplam puanının yaşam süresi üzerinde her hangi bir etkisi bulunamamıştır. (p:0,215)Oksford kalça skorlaması toplam puan ortalaması 60 puan üzerinden 50.17(minimum 19, maximum 60) dir. Bu puan 100 puan üzerinden 83,6'lık bir puana karşılık gelmektedir. Ameliyat yaşının, cinsiyetin, hipertansiyonun, diyabetin, böbrek hastalığının, demansın ve koahın Oksford Kalça Skorlamasına etkisi yoktur.Kalp hastalığının Oksford Kalça Skorlamasına etkisi vardır. Kalp hastalarında kalça skoru total puanı daha düşüktür. Ancak bu bulgu istatistikî olarak anlamlı değildir. (p: 0.090) Embolinin Oksford Kalça Skorlamasına etkisi vardır.( p:0,02)Sonuç: Kalça kırıklarında parsiyel protez uygulama sonuçlarının fonksiyonel değerlendirilmesinde; 100 üzerinden 83,6 lık ortalama ile bu tedavinin fonksiyonel olarak oldukça başarılı olduğu ortaya konulmuştur. Günümüz tıp teknolojisinde femur boyun kırıklarının tedavisinde parsiyel kalça protezi çok büyük bir yer işgal etmekte olup yeterli ve fonksiyonel olarak başarılı bir tedavidir.Diğer tedavi seçenekleri ile parsiyel protez uygulamasının fonksiyonel sonuçları karşılaştırılması için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The goal of this study is to evaluate the functional results of partial hip arthroplasty in hip fractures. The mortality, morbidity and functional situations are investigated.Material and methods: The patients who have been operated with partial hip arthroplasty for the hip fractures in the Fatih University Medicine Faculty, Department of Orthopedics and Traumatology between January 3, 2001 and January 30, 2010 are evaluated retrospectively. The patients are invited to the clinic. Oxford Hip Score is carried out by phone or face to face if possible. The results are analyzed by SPSS 16 program.Results: 82 of 130 patients who have been operated with partial hip arthroplasty for the hip fractures in the Fatih University between January 3, 2001 and January 30, 2010 could be reached. Mean follow up time is 37.76 (min: 6, max: 85) months. Mean age of the 82 patients is 78.99 (min:55 , max: 98). 25 of the patients were men, 57 of the patients were women. 49 of the patients are alive and 33 of them are dead. Mean postoperative survival of our patients is 31.1 months.It is found that operation age affects the survival. (p. 0.05) Hypertension does not influence the survival. It is found that there is negative effect of heart disease on survival. (p: 0,041) There is no effect of diabetes mellitus, renal diseases, dementia and chronic obstructive lung disease on survival. Embolus affects the survival directly. All of 3 patients who had embolus died preoperatively. (p:0) Survival has not been affected by the result of Oxford Hip Score. (p: 0,215)The mean total score of Oxford Hip Score is 50.17(minimum 19, maximum 60) from 60. This score corresponds to 83.6 from 100. There is no effect of operation age, sex, hypertension, diabetes mellitus, renal diseases, dementia and chronic obstructive lung disease on Oxford Hip Score.Total score of Oxford Hip Score is less in patients who have heart disease but it is not valuable statistically. (p: 0.090) Embolus affects the hip score negatively.( p:0,02)Conclusion: Partial hip arthroplasty takes a big place in the treatment of hip fractures and it is successful treatment choice in functional evaluation. New investigations are needed to compare the functional results of partial hip arthroplasty with other treatments.