Gelişimsel kalça çıkığı zemininde koksartrozlarda total kalça protezi uygulamalarımız
Total hip replacement applications in coxartrosis on developmental dysplasia bases
  1. Tez No: 102982
  2. Yazar: HAKAN ATALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Gelişimsel kalça çıkığı zemininde koksartrozlara total kalça protezi uygulamak oldukça dikkat, bilgi ve tecrübe gerektiren bir konudur. Teknik zorluklar, ameliyat sonrası bakım ve oluşabilecek komlikasyonlar yönünden standart total kalça replasmanmdan farklılıklar gösterir. Bu sebeple bu tür hastalar büyük merkezlerde ve tecrübeli cerrahlar tarafindan ameliyat edilmelidir. Bu tez çalışmamda Ocak 1992 - Aralık 2000 tarihleri arasında kliniğimizde total kalça replasmam uygulanan Hartofilakidis Tip B ve Hartofilakidis Tip C çıkıklı hastaların değerlendirmesini yapmaya çalıştım. Ameliyat kararını verirken en önemli kriterimiz şiddetli ağrı şikayeti oldu. Topallama, kısalık gibi şikayetlerle başvuran hastalara ameliyat endikasyonu koyulmadı. Ameliyat sonrası hastaların ağrı şikayetinde dramatik bir düzelme gözlenirken, topallama gibi şikayetleri kısmen düzeldi. Asetabuler komponenti çimentosuz olarak gerçek asetabuluma koymaya çalıştık. Greft kullanmamak için gerekirse küçük asetabular konıponent ve asetabular komponentin mediale yerleştirilmesine dikkat ettik. Bu şekilde abduktor mekanizmanın daha fonksiyonel olmasına, ayrıca kalça eklemine binen yükün azalmasına yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Kemik kalitesinin iyi olduğu hastalara, ayrıca kısaltma osteotomisi ve düzeltici osteotomi yapılan hastalara çimentosuz femoral komponent kullandık. Distal tutunmah press- fit femoral komponentleri anteversiyonu ayarlamadaki kolaylık ve stabilitelerinden dolayı tercih etmeye çalıştık. Femura kısaltma yaparken, proksimal fragmanı daha kolay distale çekmek için yapılan aşırı yumuşak doku serbestleştirmesinin siyatik sinir lezyonu riskini artıracağım düşünüyoruz. Bu sebeple proksimal fragmanı yumuşak dokuların izin verdiği kadar distale çekip, daha sonra femurdan kısaltma uyguladık. Yaklaşık 3.5 yıllık takipte oldukça iyi sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Performing totai hip arthroplasty inthe arthritic hips due to developmental hip dislocation is a subject, requiring attention, experience and knowledge. Technical difficulties, postoperative çare and the excpected complications are far different from standart total hip replacement procedures. in this study, patients hawing Hartofilakidis (Type B,C) dislocations who undenvent THR (total hip replacement) between Jan 1992 - Dec 2000 are discussed (evaluated). in the postoperative period patients had a pain relief immediately but limping was partially resolved. We tried to insert the cementless acetabular component to the true acetabulum. in order not to use bone graft, we tried to insert smaller acetabular component and we took çare to insert the acetabular component medially. in this way, we think that the abductor mechanism will attain (gain ) more function and the load on the hip joint will be redueed. We pertbrmed cementless femoral component in patients hawing good bone quality, and patients who had corrective osteotomy and shortening osteotomy. We preffered distal type perss-fitting femoral component because of the simplicity of balancing anteversion and obtaining stability. We think, while performing femoral shortening, too much soft tissue release wiîl arise the risk of sciatic nerve palsy. Because of this we pulled the proximal fragment downward as much as femoral shortening. the soft tissues accept and than we performed