İnsan fötuslarında böbrek gelişiminin morfometrik analizi, arteria renalis'in orijin lokalizasyonu ve böbrek arteriyel yapısının morfolojik varyasyonlarının araştırılması
The morphometric analysis of renal development in human fetuses, research for morphometric variations of the origin localization of renal artery and renal arterial structure
- Tez No: 103008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, insan lotuslarında böbreklerin lokal izasy onu, morfometrik gelişimi, elde edilen verilerin istatistiksel analizi ve a. renalis'lerin orijin lokalizasyonu, a. renalis yapısındaki morfolojik varyasyonların tipleri, bunların lateralizasyona ve cinsiyete göre görülme sıklıklarının belirlenmesi amaçlandı. Çalışma, 61 ikinci trimestr, 29 üçüncü trimestr olmak üzere toplam 90 (45 erkek, 45 dişi) adet fötusta gerçekleştirildi. Çini mürekkebi ile renklendirilmiş latex solüsyonu aorta thoracica'dan enjekte edilerek, mikrocerrahi mikroskobu altında aorta abdominalis ve dalları diseke edildi. Çift taraflı 1 80 adet böbrek ve bu böbreklere ait tüm a. renalis' ler incelendi. A. renalis yapılarında morfolojik varyasyon gözlenen olguların fotoğrafları çekildi. Böbreklerin uzunluk, genişlik ve kalınlıkları elektronik kumpas yardımı ile ölçülerek, veriler SPSS programında (Windows için 10.0) Mann- Whitney U testi ve Pearson korelasyon testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi, iler iki böbreğin uzunluk, genişlik ve kalınlık ölçümlerinde, cinsiyetler ve lateral izasy on açısından anlamlı farklılık gözlenmemesine karşılık, trimestrlar arasında anlamlı farklılık (PO.05) tespit edildi. Ayrıca bu parametreler ile gestasyonel yaş arasında korelasyon saptandı. Sağda %32.2, solda %17.7 olmak üzere toplam %25 oranında multiple a. renalis tespit edildi. Multiple a. renalis'ler erkeklerde %28.8, dişilerde %13.3 olarak gözlendi. Morfolojik varyasyon gösteren a. renalis'ler erkek cinste ve sağ tarafta daha fazla oranda saptandı. Tüm bu sonuçlar, literatürlerdeki çalışma sonuçlan ile karşılaştırılarak tartışıldı. Çalışma sonuçlarının, fötal hayattaki böbrek gelişimi hakkında ek bir bilgi kaynağı olabileceği, özellikle konjenital malformasyonların prenatal tanısına katkıda bulunabileceği ve son yıllarda parsiyel nefrektomi ve renal transplantasyonu tedavi amacıyla kullanan üroloji bilim dalına yararlı olabileceği kanaatine varıldı. 74
Özet (Çeviri)
The morphometric analysis of renal development in human fetuses, research for morphometric variations of the origin localization of renal artery and renal arterial structure In this study, it is aimed to find out the followings: Localizations of the kidneys, their morphometric development, statistical analysis of the obtained data; the origin localization of renal arteries, the types of morphologic variations in renal artery structure and their incidence due to lateralization and gender. The study was carried out in 90 fetuses, 61 of which were second trimester, and 29 of which were third trimester fetuses (45 male, 45 female). After injecting the latex solution, which was colored with India ink, through aorta thoracica, aorta abdominalis and its branches were dissected under the vision of microsurgical microscope. 1 80 of bilateral kidneys and all their arteries were inspected. Photographs were obtained in cases showing morphologic variation in the structure of renal arteries. The length, width and thickness of the kidneys were measured with electronic calipers and data were evaluated by means of a computerized program (SPSS for Windows 10.0) according to Mann- Whitney U test and Pearson correlation test.