Yenidoğanda nervus ischiadicus'un anatomik incelenmesi
The anatomical investigation of the sciatic nerve in newborn
  1. Tez No: 103007
  2. Yazar: SERDAR ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET YENİDOĞANDA NERVUS ISCHIADICUS'UN ANATOMİK İNCELENMESİ Serdar ÇOLAKOĞLU, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ağustos 2001 Yenidoğanlarda gluteal bölgeye yapılacak enjeksiyonlar yada girişimler sırasında n. ischiadicus risk altındadır. Nervus ischiadicus'un yenidoğanlarda gluteal bölgeye çıkışı ve seyri ile ilgili böyle bir çalışmaya rastlayamadığunızdan bu çalışmayı yapmaya karar verdik. Çalışmamızda 20 yenidoğan kadavrasının (11 erkek, 9 kız) 40 alt ekstremitesi diseke edilerek n. ischiadicus'un gluteal bölgeye çıkışı ve uyluk arka bölgesindeki seyri stereomikroskop altında incelendi. Nervus ischiadicus'un gluteal bölgeye çıkış modelleri 5 tip altmda toplanarak incelendi. Tip 1: Nervus ischiadicus'un normal çıkış ve seyir gösterdiği tiptir. Buna göre n. ischiadicus for. infrapiriforme'den çıkarak gluteal bölgeye çıkıyordu. Bu tip % 72,5 oranında görüldü. Tip 2: Nervus ischiadicus'un gerçek anlamda oluşmadığı bu tipte; n. tibialis ve n. fıbularis communis for. infrapiriforme'den ayrı sinirler halinde çıkarak uyluk arka bölgesinde uzanıyorlardı. Tip 2 % 7,5 oranında görüldü. Tip 3: Musculus piriformis'i delip geçen n. fibularis communis ve for. infrapiriforme'den çıkan n. tibialis'in birleşmesi sonucu n. ischiadicus'un oluştuğu modeldir. Bu model % 10 oranında görüldü. Tip 4: Bu modelde n. fibularis communis, m. piriformis'i delerek ve n. tibialis for. infrapiriforme'den çıkarak iki sinir uyluk arka bölgesinde ayrı sinirler olarak uzanıyorlardı. Tip 4 % 7,5 oranında görüldü. Tip 5: Nervus fibularis communis, for suprapiriforme'den ve n. tibialis, for. infrapiriforme'den çıkarak, iki sinir n. ischiadicus'u oluşturmak üzere birleşiyorlardı. Tip 5 % 2,5 oranında görüldü. Nervus ischiadicus'un uyluğun alt 1/3 'ünde uç dallarına ayrılmada kuvvetli bir eğilim gösterdiği belirlendi. Bulgularımızın çoğu fetuslarda ve yetişkinlerde yapılan çalışmalardaki sonuçlarla uyum göstermektedir. Elde ettiğimiz sonuçların bu bölgedeki klinik uygulamalarda yararlı olacağım düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
THE ANATOMICAL INVESTIGATION OF THE SCIATIC NERVE IN NEWBORN Serdar ÇOLAKO?LU, Postgraduate Thesis Ondokuz Mayıs University Samsun, August 2001 In the newborn, the sciatic nerve is under risk during injections and the other applications in the gluteal region. We have not found any study on the anatomy of the sciatic nerve in newborn and we planned this study. In this study 40 lower extremities of 20 newborn cadavers (11 males, 9 females) were dissected under a stereomicroscope to investigate the anatomical variation of the sciatic nerve in the gluteal region and the back of the thigh. The sciatic nerve was classified into 5 types according to its formation and appearance in the gluteal region. Type 1 : In this type, the sciatic nerve typically left the pelvis throughout the infrapiriform foramen. This type was 72,5 %. Type 2: The terminal branches of the sciatic nerve namely the common peroneal nerve and the tibial nerve, left the pelvis throughout infrapiriform foramen seperately within distinct neural sheaths in 7,5 %. Type 3: In this type, the common peroneal nerve pierced the piriformis muscle and reached the gluteal region. The tibial nerve left the pelvis throughout infrapiriform foramen to the gluteal region. Two nerves were joined under the lower border of the piriformis muscle to form the sciatic nerve. This type was occured 10 %. Type 4: The common peroneal nerve pierced the piriformis muscle and reached the gluteal region. The tibial nerve left the pelvis throughout the infrapiriform foramen. Those two nerves lied separately within distinct neural sheaths among the posterior thigh muscles. This type was seen 7,5 %. Type 5: The common peroneal nerve and the tibial nerve left the pelvis throughout the suprapiriform and infrapiriform foramen respectively. The common peroneal and the tibial nerves joined to form the sciatic nerve. This type was 2,5 %. The sciatic nerve separated into its terminal branches at the level of the distal 1/3 of the thigh. Most of our findings were similar to the result of the other studies in fetuses and adults. We thought that our findings will be usefull for the applications in the gluteal region.