Yapay büyütmenin tahirova ve ostfrizxivesi melezi kuzularda sütten kesim ağırlığına etkisi
Effect of artificial rearing on weaning weight in tahirova and eastfrisian x awassi crossbred lambs
- Tez No: 10307
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
- 56 - ÖZET Bu araştırma yapay "büyütmenin Tahirova ye Ostfriz x îvesi melezi kuzularda sütten kesim ağırlığına (S.K.A.) olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapay büyütmenin ana koyunların süt verimine olan etkileri de incelenmiştir. Deneme materyali ola rak 1989 doğumlu Tahirova ve Ostfriz x îvesi melezi kuzular kulla nılmıştır. Doğal ve yapay emiştirme grubu melez kuzuların doğum, S.K.A. ve 120. gün canlı ağırlıkları ile bu süredeki canlı ağır lı1 ar t iş ları, ana koyunların süt verimleri saptanmıştır. Araştır ma bulguları aşağıda maddeler halinde verilmiştir. 1) Yapay büyütme grubu melez kuzuların doğumdan sütten kesil me kadar olan süredeki canlı ağırlık artışları (D-SKCAA) doğal bü yütme grubundan fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 58 - EFFECT OF ARTÎFÎCÎAl REARİNG ON WEANİNG Y/EÎGHT IN TAHİROVA AND EASTFRİSİAN X AWASSI CROSSBRED LAMBS SUMMARY This study was carried out to investigate the effect of arti ficial rearing on weaning weight in Tahirova and Eastprisian x Awas- si crossbred lambs. In addition to the effect of artificial rearing on average milk yield of dams was investigated, Data were collected from Tahirova and EastFrisian x Awassi crossbred lambs borned in 1989. It was found that birth, weaning and 120 th live weight, chan ges of dam's milk yield and daily weight gain of crossbred lambs rearing artificial and natural. The results of this research are given as follows: 1) The daily weight gain from birth to the weaning weight of artificially reared crossbred lambs were faster than natural reared. During this time, the main effects of sex and rearing system on daily weight gain were found significantly (P< 0.01). 4) The survivability of crossbred lambs, from bir.th to 120 th day in artificial and natural rearing were found 98.6 $ and 97.2 Şâ respectively. There were no significantly differences between rearing systems statistically. 5) Average daily milk yield of artificial rearing grotip were found 877.4, 616,4 g and for natural rearing group 748, 679 g in- 59 - EastFrisian x Awassi and Tahirova genotypes group respectively. Lactation milk yield of artificial rearing group were found 126.7, 87.9 kg and for natural rearing group 112.2, 101.2 kg in EastFrisian x Awassi and Tahirova genotypes groups respectively it was found significantly differences between two genotypes groups for average daily milk yield and lactation milk yield.