Yumurta tavuklarında farklı tip yemlemenin yumurta verimi ve kabuk kalitesine etkisi
  1. Tez No: 10306
  2. Yazar: VEYSEL AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
-64- ÖZET Bu araştırma, yumurta tavuklarında farklı dönemlerde ve farklı sürelerde iki günde bir aç bırakma şeklinde uy gulanan sınırlı yemlemenin, yumurta verimi ve kabuk kali tesine olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma E.ü. Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme ve Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalları Kümes ve Laboratuvarında yürütülmüştür. Araştır manın hayvan materyalini biri yerli (600 adet Ankara 0tosex-I. Genotip) diğeri yabancı (600 adet Babcock - II. Genotip) olmak üzere iki ticari yumurtacı hibrit oluşturmuştur. Her iki genotip hayvanlar 0-3 haftalar arası ana makinalarda,- 4-6 haftalar arası yerdeki büyüt me bölmelerinde yumurta civciv yemi ile serbest (Ad lib) olarak yenilenmişlerdir. Hayvanlar 6. haftadan sonra ikişer gruba (300 er hayvan-toplam 4 grup) ayrılarak grupların biri 7-20 haftalar arasında piliç büyütme ve piliç geliştirme yemi ile serbest yemlenirken, ikinci grup bu dönemde aynı yemden iki günde bir aç bırakıla rak tüketmiştir. Hayvanlar 21. haftadan sonra tekrar 2 gruba (150'şer hayvan-toplam 8 grup) ayrılmışlar ve yarısı serbest yarı sı sınırlı olarak 32. hafta sonuna kadar beslenmişler dir. Tavuklar 21. haftadan itibaren Batarya tipi kafes lere yerleştirilip, su ve aydınlatmada herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yumurtlama döneminde hayvanlara 21. haftadan 41. haftaya kadar I. Dönem Kafes Tavuğu Yumurta Yemi, daha sonra II. Dönem Kafes Tavuğu Yumurta Yemi verilmiştir. Çalışma 44. hafta sonunda tamamlanmıştır.-6J- Çalışmada farklı dönemlerde ve sürelerde uygulanan sınırlı yemlemenin; cinsi olgunluk yaşını, 33-44 haftalar arası yumurta verimi (gram/gün ve %), yumurta ağırlığı, yumurta sarı, beyaz ve kabuk oranı, kabuk dayanıklılığı ve kabuk kalınlığı, kabuktaki kalsiyum içeriği, ölüm oranı, yem tüketimi ve yemden yararlanma üzerine etkile ri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlen miştir. 1. Cinsi olgunluk yaşı olarak kabul edilen %50 ve rim düzeyine gelmedeki gecikme, sınırlı yemleme dönemi ve süresine bağlı olarak değişmiştir. Yetiştirme dönemin de (7-20 haftalar) uygulanan sınırlı yemleme cinsi olgun luk yaşını daha az geciktirmiştir. Canlı ağırlığı yüksek olan birinci genotip, özellikle yumurtlama döneminde uygulanan sınırlamadan, daha belirgin bir şekilde etki lenmiştir. 2. Ortalama yumurta verimi (gram/gün ve %) üzerine uygulanan sınırlı yemleme yönteminin etkisi önemli bu lunmuştur (P < 0.01). Birinci genotipte (Ankara Otosex) yetiştirme döneminde sınırlı yemlenen grup kontrole göre 1.68 gram/gün ve %3.78 daha fazla yumurta vermiştir, îkinci genotipte ise farklı dönemlerde ve sürelerde sınırlı yenilenenler ile serbest yenilenenler arasında bir fark bulunmamaktadır. Ancak yetiştirme döneminde sınırlı yenilenenlerin, 21-32 haftalar arası sınırlı yeni lenenlere göre, 1.57 gram/gün ve %3.03 daha fazla yumur ta verdikleri.belirlenmiştir. 3. Daha önce farklı dönemlerde ve sürelerde uygula nan sınırlı yemleme 34-44 haftalar arası yumurta ağır lığı üzerine herhangi bir etkide bulunmamıştır (P>0.05).-66- 4. Yumurta ağırlığında olduğu gibi daha önce uygula nan sınırlı yemleme yumurta sarı ve beyaz oranı üzerine Irertrangi bir etki yapmamıştır (P --> G.Q&). Buna karsUilc ikinci genotip'te yumurta kabuk oranını sınırlı yemleme nin dönemi ve süresine bağlı olarak arttırmıştır. 5. Birinci genotipte kabuk dayanıklılığı ve kalın lığı üzerine uygulanan sınırlı yemleme yöntemi herhangi bir etki yapmazken, ikinci genotipte sınırlama dönemi ve süresine bağlı olarak kabuk dayanıklılığını arttır mıştır (P «0.01). Birinci genotipte olduğu gibi ikinci genotip'te de kabuk kalınlığı üzerine,, siniri ı yemlemenin etkisi olmamıştır. 6. Yumurta kabuğu kalsiyum içeriğine (%) daha önce farklı dönem ve sürelerde uygulanan sınırlı yemleme her hangi bir etki yapmamıştır (P>0.05). 7. Gerek sınırlı yemlemenin ve gerekse serbest yem lemenin uygulandığı dönemlerde ölüm oranları üzerine sı nırlı yemlemenin etkisi önemsiz bulunmuştur. 8. Yetiştirme döneminde (7-20 haftalar arası) uygula nan sınırlı yemleme ile birinci genotip'te %15. 38, ikinci de %18.64'lük bir yem tasarrufu sağlanmıştır. Her iki genotip'te de yumurtlama dönemi olan 21-32. haftalar arası iki günde bir aç bırakma şeklinde uygulanan sınır lı yemleme ile %25-32 arasında bir yem tasarrufu sağ lanmıştır. Ancak bu dönemde, özellikle birinci genotip hayvanların verimlerinin uzun süre %50'nin altında bu lunmasından dolayı bu tasarruf fazla anlam ifade etmemek tedir. Her iki genotip'te de yetiştirme döneminde sınır lı yemlenen tavuklar, 33-44 haftalar arası yemden yarar lanma bakımından en iyi sonucu vermiştir. En olumsuz sonuç ise 21-32 haftalar arası sınırlı yemlenen hayvan lardan elde edilmiştir. Her iki genotip'te de tüm kriter ler bakımından en iyi sonucu yetiştirme döneminde sınırlı yenilenenler (III. grup) vermiştir.
Özet (Çeviri)
-67- SUMMARY This study was carried out to investigate the effect of restricted feeding applied as once in two days with different periods and durations on egg production and shell quality in layers. The experiment was conducted at the laboratory and poultry houses at the Department of Animal Science in Faculty of Agriculture of Aegean University. Two genotypes were used in the experiment. One of" them was a native (Ankara Otosex) and the other was a commercial (Babcock) genotype. Laying chickens from both genotypes were fed on concentrate during 0-3 weeks in the mother machine, and during 4-6 weeks in the rearing sections. Chickens in each genotype were divided into two groups. The first group was fed on a concentrate for growing and developing chickens adlibitum, and the second group was fed on the same concentrate by skip-a-day feeding once in two days during 7-20 weeks. Hens were divided into two groups once again (as 150 hens in 8 groups) after the 21 week. Half of them were fed ad-libitum and the others were fed as-restricted until the end of 32 week. At this week animals were transfered to the batary type cages. Water and lighting programs were not changed. Hens were fed on first period cage layers feed between 21st and 41st weeks. After 41st week they were fed on second period cage layer feed. The experiment was finished at the end of- 44 week. In the research effects of restricted feeding on age of sexual maturity, egg production (g/day and %) between 33 and 44 week, egg weight, ratio of the yolk, albumen and shell, shell strength and thickness, calcium amonut of shell, feed consumption and feed efficiency were studied.-68- The results were summerized as below; t) The age of sexual maturity was changed by th^ period and the duration of restricted feeding. Restricted feeding applied at rearing period (7 -20 week) caused delaying the age of sexual maturity. The first genotype which has more live weight was clearly affected from restriction in laying period. 2) Effect of restricted feeding on avarage egg production (g/day and %) was found significant (p< 0.01). Restricted feeding group in rearing period has more egg production (1.68 g/day and 3.78 %) than control group in the first genotype. There were not significant differences between the control group and the others in the second geno type. But the group which were restricted fed in the rearing period have more egg production 1.57 g/day and 3.03 % in comparison to restricted feeding at the 2T-32ild week. 3) Controlled feeding applied at different periods and durations did not significantly affect the egg weight between 34-44 th week (p> 0.05). 4) Restricted feeding didn't affect the ratio of yolk and albumen (p>0.05). However in the second genotype, ratio of egg shell increased depending on the period and duration of restricted feeding. 5) While the restricted feeding didn't significantly affect the shell strength and shell thickness in the first genotype, in the second genotype shell strength increased according to restriction period and duration (p < 0.01) Restricted feeding had no effect on the shell thickness in both genotypes.-6g- 6) Restricted feeding didn't affect the calcium content (%) of egg shell (p>0.05). 7) Mortality was not feeding. affected by the restricted 8) By the restricted feeding applied at rearing period (between 7-20 week) feed savings obtained as 15.38 % in first genotype and as 18.64 % in second genotype. This figure is 25-32 % from 21 to 32 week in both genotypes. But this saving is not important in this period because of the egg production is less than 50 % for a long time. Hens which feed restricted in rearing period have the best result for feed efficiency in 33-44 week in both genotypes. The most negative result was found in the hens fed restricted between 21-32 week. The best result concerning to all traits was obtained in the group fed restricted in rearing period.