Epidural anestezi öncesi uygulanan hidroksietil nişasta ve modifiye sıvı jelatin solüsyonlarının kan reolojisi, plazma onkotik basınç ve serum osmolalitesi üzerine etkileri
The Effects of hydroxyethyl starch and modified liquid gelatin solutions infused before epidural anesthesia on blood rheology plasma oncotic pressure and serum osmolality
  1. Tez No: 103087
  2. Yazar: ÖZGÜR BURAK ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA EROLÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, büyük damar cerrahisi geçirecek hastalarda, lomber epidural anestezi öncesi kullanılan değişik ön yükleme sıvılarının, kan viskozitesi, plasma viskozitesi, eritrosit deformabilitesi, plazma onkotik basmç ve serum osmolalite üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyat hanesinde aortailiak veya iliofemoral tıkayıcı damar hastalıkları nedeni ile Haziran- Kasım 2001 dönemi içinde öpere edilen olgulara epidural anestezi öncesi kolloid solüsyonlar ile ön yükleme yapıldı. Prospektif olarak 20 olgu eşit şekilde hidroksietil nişasta (Valines® %6, 450/0.7) ve modifiye sıvı jelatin (Gelofusine® %4) gruplarına randomize edildi. Her iki grup olgularından kolloid ile ön yükleme öncesi ve sonrası, epidural sonrası 30. dakika ve epidural sonrası 60. dakikada kan örnekleri alınarak kan reolojisi, plazma onkotik basmcı ve serum osmolalitesi değerlendirildi. Kan Teolojisinin değerlendirilmesinde kan viskozitesi (üç farklı kayma hizanda), plazma viskozitesi ve eritrosit membran sertliği değerleri kullanıldı. Kan örneklerinde bu dört zaman dönemine ait hematokrit değerleri ile ön yükleme öncesi ve epidural sonrası 60. dakika fibrinojen değerleri de incelendi. Her iki grupta kan viskozite değerleri zaman içinde azalma göstermiştir. Hidroksietil nişasta grubunda düşük kayma hızında %31.4 ve yüksek kayma hızında %15.7 oranında azalma görülürken, bu düşüş modifiye sıvı jelatin verilen olgularda 66sırası ile %19.6 ve %14.1 oranında gerçekleşmiştir. Plazma viskozite değerlerinin zaman içinde her iki grupta anlamlı olarak azaldığı görüldü. Her iki grupta eritrosit membran sertliği, serum osmolalitesi ve plazma onkotik basıncının ön yükleme sonrası arttığı ve epidural sonrası 60. dakikada azaldığı görülmüştür. Yine her iki grupta hematokrit değerinin zaman içinde düştüğü saptanmıştır. Fibrinojenin epidural sonrası 60. dakika düştüğü gözlenmiştir. Tüm parametrelerde meydana gelen değişimler hidroksietil nişasta grubunda daha anlamlı bulunmuştur. Periferik iskemi nedeni ile damar cerrahisi uygulanacak olgularda epidural anestezi öncesi ön yükleme sıvısı olarak her iki kolloidin kullanımının kan reolojisi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu düşüncesindeyiz. Bu kolloidlerin kullanımının periferik kan dolaşımımmn artmasında ve postoperatif oluşabilecek tromboembolik olayların engellenmesinde etkili olabileceği kanaatindeyiz. Ayrıca, her iki sıvı oluşturdukları hemodilüsyon ile hematokrit değerini düşürerek, intraoperatif kanamaya bağlı eritrosit kaybım engelleyebilir. Bütün bu etkiler hidroksietil nişasta verilen olgularda daha anlamlı gibi gözükmektedir. Sonuç olarak, kolloidlerin bu olumlu periferik etlrilerinin, graft anastomozlanmn etkinliğini arttırabileceğini düşünmekteyiz. 67
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of this study was to investigate the effect of different colloid solutions used before lumber epidural anesthesia on blood viscosity, plasma viscosity, erythrocyte deformability, plasma oncotic pressure and serum osmolality in patients undergoing major vascular surgery. Preloading with colloid solutions was applied before epidural anesthesia to patients operated with the diagnosis of aortoiliac or iliofemoral occlusive vascular disease at the LU., Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Cardio- Vascular-Thoracic Surgery during June-November 2001. Twenty patients were equally randomized to receive either hydroxyethylstarch solutions (Varihes® 6%, 450/0.7) or modified fluid gelatin solutions (Gelorasine® 4%), prospectively. Blood samples were obtained before and after preloading with colloids, 30 minutes following epidural anesthesia and 60 minutes following epidural anesthesia. Samples were sent for the analysis of blood rheology, plasma oncotic pressure and serum osmolality. Measures of blood viscosity (at 3 different shear rates), plasma viscosity and erythrocyte deformability were used for the evaluation of blood rheology. Hematocrit levels obtained at 4 different time intervals and fibrinogen levels obtained before preloading and 60 minutes following epidural anesthesia were also analyzed. Blood viscosity levels decreased in both groups. The reduction of blood viscosity in the hydroxyethystarch group was 31.4% and 15.7% of the initial value at low and high shear rates, respectively. Reduction observed in the modified fluid gelatin 68group was 19.6% and 14.1%, accordingly. Plasma viscosity was reduced significantly with time in both groups. Hydroxyethylstarch and modified fluid gelatin groups showed an initial increase at the preloading period followed by a reduction at the 60 minute of epidural anesthesia in the eryrthrocyte membrane deformability, serum osmolality and plasma oncotic pressure. In both groups hematocrit levels decreased with time. Fibrinogen levels also decreased at the 60 minute of epidural anesthesia. Changes observed in each parameter were more significant in the hyroxyethylstarch group. We believe that, the use of either colloid for preloading before epidural anesthesia in patients undergoing vascular surgery due to peripheric ischemia has beneficial effects on blood rheology. Both colloids seem to be effective in increasing peripheric circulation and in the prevention of postoperative thromboembolic events. In addition these colloids may also prevent erythrocyte loss during intraoperative bleeding by hemodilution. All these beneficial effects seem to be more significant in patients who receive hydroxyethylstarch as a colloid. In conclusion, these beneficial peripheric effects of these colloid solutions may increase the efficacy of anastomosed grafts. 69