Foksiyonel endoskopik sinüs cerrahisinde optimal anestezi yönteminin saptanması
The determination of optimal anesthesia method in functional endoscopic sinus surgery
  1. Tez No: 103086
  2. Yazar: ELÇİN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET SÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
VI. ÖZET FESC, problemli sinüslerin fonksiyonlarının normale dönmesini sağlayan bir yöntemdir. FESC sırasında uygulanabilecek anestezi yöntemi olarak lokal anestezi sedoanaljezi, nörolept analjezi ve endotrekeal entübasyonlu genel anestezi seçilebilir. Çalışmamızda, FESC uygulanacak hastalarda lokal anesteziye ek olarak uyguladığımız bilinçli sedasyon ile nörolept analjezi yöntemlerini, premedikasyon, intraoperatif ve postoperatif dönemlerde hemodinamik etkileri, sedasyon ve kooperasyon düzeyleri, yan etkiler, derlenme üzerine etkileri, hasta ve cerrah memnuniyeti açısından karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız ASA I-II grubu 30 olguyu kapsamaktadır. Operasyon salonuna alınan olgular, İV damar yolu açılmasından sonra noninvazdf tansiyon ölçer, elektrokardiyogram ve puis oksimetre ile monitörize edildiler. Olgular rastgele iki gruba ayrıldılar. Premedikasyon amacıyla operasyondan 30 dakika önce Grup I'e ÎM 5 mg DHBP, 0.1 mg fentanil ve 0.5 mg atropin; Grup n'ye İM 0.07 mg/kg midazolam ve 0.5 mg atropin yapıldı. 30 dakika sonunda Grup I'e İV 2 ug/kg fentanil, Grup H'ye İV 0.07 mg/kg midazolam yapıldı. Bu andan itibaren ilk 30 dakika içerisinde ek ilaç uygulaması yapılmadı. Premedikasyon uygulamasından 30 dakika sonra cerrahi ekip tarafindan buruna FESC'ne uygun lokal anestezik ajan uygulanıp tampon yerleştirildi ve yaklaşık 10 dakika sonra operasyona başlandı. Premedikasyondan önce ve sonra, operasyon süresince her 5 dakikada, postoperatif 10 dakikada bir olguların SAB, DAB, KAH, SpO^ değerleri; VAS, sedasyon skoru (Ramsey sedasyon skalası), kooperasyon düzeyleri (Kooperasyon-Tolerans skalası) kaydedildi. Yan etkiler, postanestezik derlenme skoru değerlendirildi; cerrah ve hastanın yöntemle ilgili düşünceleri soruldu. Gruplar arasında demografik veriler, hemodinamik değişiklikler açısından fark yoktu. VAS, sedasyon ve kooperasyon skorları açısından da belirgin fark saptanmadı. Hiçbir olguda yan etki ile karşılaşılmazken, Grup İT de tüm olgularda amnezi saptandı. Çalışmamızda, lokal anestezi altında yapılan operasyonlarda, her iki yöntemin de yeterli sedasyon ve analjezi sağladığını gözlemledik. Ancak, DHBP'ün sedatif etkilerinin 3- 24 saate kadar devam edebilmesi nedeniyle dikkatli kullanılması gerektiği ve midazolamın amnezik özelliğinden dolayı tercih edilebileceği sonucuna vardık. 34
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY THE DETERMINATION OF OPTIMAL ANESTHESIA METHOD IN FUNCTIONAL ENDOSCOPIC SINUS SURGERY FESS is a method which enables to gain back normal sinus functions. During FESS procedure, local anesthesia, sedoanalgesia, nöroleptic analgesia or anesthesia with endotracheal intubation may be chosen for anesthesia management. In our study, we aimed to compare local anesthesia added conscious sedation and nöroleptic analgesia methods, by detecting the fecks such as hemodynamic effcts in premedication, intraoperative and postoperative periods, sedation and cooperations levels, side effects on recovery and patient's and surgeon's happyness about the procedure. Our study consists of 30 cases in Group I-II ASA. After takening in the operation room patients were monitorized by noninvazive blood pressure, electrocardiogram and pulse oxymeter, also an intravenous route were opened. Cases were divided into two groups randomly. For premedication 30 minutes before surgery in Group I, 5 mg of DHBP, 0.1 mg of fentanyl and 0.5 mg of atropine all intramuscularly, in Group II, 0.07 mg. kg“1 of midazolam and 0.5 mg atropine were also administered intramuscularly. 30 minutes later for Group I, 2 ug. kg”1 of intravenous fentanyl and for Group n, 0.07 mg. kg"1 of intravenous midazolam administered. After this time during the first 30 minutes no drug was applied. 30 minutes after the application of premedication surgery team gave suitable local anesthesia for FESS and then they inserted tamponades and approximately 10 minute later surgery has begun. Before and after premedication, at every 5 minute during operation, at every 10 minute in postoperative period the SAP, DAP, HR, Sp02 datas of the cases, VAS, sedation scores (Ramsey sedation scale), cooperation levels (Cooperation-Tolerance scale) were recorded. Side effects, postanesthetic recovery scores were evaluated and patient's and surgery teams' opinions were asked. Between the groups there were no difference in demografic data and hemodynamic changes. Also there were no significant differeces between VAS, sedation and cooperation scores. There were no side effects. In Group II in all cases amnesia were detected. In our study, we observed that for operations under local anesthesia both methods provide sufficient sedation and anlgesia. But we also decided that DHBP should be administered very carefuly because of it's sedative effects lasting for 3-24 hours and midazolam might be preferred because of it's amnesic property. 35