Cerrahi sırasında kristalloid ve kolloid solüsyonları ile sıvı replasmanının etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 103088
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALIM DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışmamıza etik kurul onayı alındıktan sonra batın operasyonu geçirecek ASA I ve II grubu, 42 hasta dahil edildi. Hastaların tümüne standart anestezi uygulandı. İnvaziv arter basıncı ve santral ven basıncı (CVP) monitorize edildi. İdrar sondası takıldı. İki ayrı gruba alınan hastaların cerrahi sırasındaki ve ameliyat sonrası sıvı idamesi Ringer laktat ile yapılırken, cerrahi sırasındaki kan kayıpları grup l'de Ringer laktat, grup 2'de % 6 hidroksietil nişasta ile karşılandı. Cerrahi replasman aspiratör ve kompres takibi ile kristalloid grubunda kan kaybının üç katı, kolloid grubunda kanama volumü kadar uygulandı. Hastalardan kan ve idrar örnekleri üç aşamada alındı: Entübasyon sonrası, cerrahi bittikten sonra ve operasyon sonrası 24. saat de. Hastalar uyandırıldıktan sonra anestezi sonrası bakım ünitesinde 24 saat takip edildikten sonra servislerine transfer edildi ve ameliyat sonrası ziyaret edilip hemodinamik değerleri kontrol edilip, gaz çıkarma günleri kaydedildi. Hastalardan bu üç dönemde alınan kan örneklerinde onkotik basınç, osmolarite, arter kan gazı değerlerine, idrar osmolaritelerine bakıldı. Ayrıca ameliyat öncesi ve 24.saat sonundaki PT ve aPTT değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being approved by the Ethical Committee, forty-two patients who will have abdominal operation entered the study as Groups ASA I and II. Standard anesthesia was applied to all patients. Invasive arterial pressure and central venous pressure (CVP) were monitorized in all patients. In addition to intra-and postoperative fluid replacements of all the patients, who were separated into two groups, were done with Ringer Lactate; intraoperative blood loss was covered with Ringer Lactate in group I and 6% hydroxyethyl starch in group II. Operative replacement was applied three times the blood loss in the cristalloid group and bleeding volume in the colloid group with the follow-up of the suction volume and number of used compression. Blood and urine samples were taken in three grades: Postintubation, after surgery and postoperative 24th hour. After being waken up and followed in the Post Anaesthesia Care Unite (PACU) during 24 hours, the patients were controlled the fert days were and recorded. Oncotic pressure, osmolality, arterial blood gas values and urine osmolarites were measured in the blood samples taken in the three grades. Besides these, preoperative and postoperative 24th hour PT and aPTT values were measured. Statistically, Student's t, Chi square, Anova, Tukey Kramer tests were used and the values of 0.05 and less were considered significant. According to blood loss, urine volume, hemodynamics, arterial blood gass measurements; no significant difference was found between two groups. In contrast to 50cristalloid group in which the osmolality values did not alter, it increased in the colloid group. No significant difference was observed according to CVP and fart day between two groups. PT and aPTT values of pre-replacement and 24th hour did not alter in the cristalloid group. On the other hand, it extended significantly in the colloid group. No allergic reaction, pre-and postoperative bleeding, hemodynamic complications were recorded in none of the groups. Consequently, we can conclude that the blood loss replacement with 6% hydroxyethyl starch is safe, does not decrease oncotic pressure comparing to cristalloid group, provides volume replacement three times less volume comparing to cristalloid solutions so that it could be used safely in the point of lung edema. 51