Deneysel üçlü subaraknoid kanama modelinde metamizolün serebral vazospazm üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Dipyrone attenuates cerebral vasospasm after experimental subarachnoid hemorrhage in rabbits
- Tez No: 103115
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT EGEMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Serebral vazospazm anevrizmal subaraknoid kanamanın (SAK) fatal seyirli olabilen bir sonucudur ve bir çok olguda prognozu etkilemektedir. Bu çalışmadaki amaç tavşanlarda üçlü subaraknoid kanama modeli ile oluşturulan serebral vazospazmda sistemik yolla uygulanan metamizol'ün vazospazm üzerini etkisinin anjiorafik ve elektron mikroskopik olarak değerlendirilmesidir. Tavşanlarda sisterna magna'ya otolog kan enjeksiyonu ile eksperimental subaraknoid kanama oluşturularak tüm deneklere subaraknoid kanama öncesinde ve subaraknoid kanama sonrasında 5., 45. ve 60. dakikalarda ve 72. saatte serebral anjiografileri yapılarak baziler arterilerin çap ölçümleri yapılmıştır. Deneklere birinci SAK'yı takiben 24 ve 48. saatlerde intrasisternal enjeksiyon tekrarlanmış ve SAK sonrası 72. saatte denekler perfüzyon fiksasyon yöntemi ile sakrifiye edilerek baziler arterleri elektron mikroskopik çalışma yapılmak üzere hazırlanmıştır. Metamizol veya %0.9 NaCl uygulamaları SAK sonrasında 5. dakikadan başlıyarak yapılan 150mg/kg bolus uygulamayı takiben her sekiz saatte bir 50mg/kg İM olacak şekilde planlanmış ve perfüzyon fiksasyon aşamasına kadar sürdürülmüştür. Baziler arter anjiografik çap ölçümleri ve elekron mikroskopik incelemelerde elde edilen sonuçlar değerlendirilip metamizolün hem akut fazda hemde geç fazda baziler arter vazospazmı üzerine iyileştirici etkisinin olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral vasospasm is a potentially fatal consequence of aneurysmal subarachnoid hemorrhage and influences the prognosis of the patient. The purpose of this study is to evaluate the effect of systemic administration of dipyrone in a triple subarachnoid hemorrhage model of cerebral vasospasm in rabbits. Experimental Subarachnoid Hemorrhage (SAH) was induced in rabbits by injecting autologous arterial blood into the cisterna magna. In all groups, Digital Subtraction Angiographies (DSA) were performed before and after the first experimental SAH, and at 45, 60 minutes and 72 hours after the first drug administration to measure the diameter of basilar artery. Intracisternal blood injections were repeated 24 and 48 hours after the first injection. Dipyrone or NaCl (0.9%) were administered after SAH by an intravenous (I.V.) route and were repeated at 8-hour intervals by an intramuscularly (I.M.) route. Animals were deeply anaesthetized and sacrificed by perfusion-fixation 72 hours after SAH. Basilar arteries were removed and sectioned for electron microscopic (EM) studies to examine the changes in basilar artery after SAH. Dipyrone showed a clear beneficial effect in autologous blood-induced basilar artery vasospasm in rabbits. This effect was apparent in either the acute or delayed phase of cerebral vasospasm. The data suggest that dipyrone is a potential candidate drug to be tested in patients suffering from cerebral vasospasm secondary to subarachnoid hemorrhage. However, further studies are needed to reveal possible mechanisms of dipyrone effects in cerebral vasospasm.