Tavşanlarda deneysel üçlü subaraknoid kanama modelinde resveratrol'ün vazospazm üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of resveratrol on vasospasm in experimental triple subarachnoid hemorrhagia in rabbits
  1. Tez No: 132037
  2. Yazar: FUAT TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT EGEMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Serebral vazospazm anevrizma! subaraknoid kanamanın (SAK) fatal seyirli olabilen bir sonucudur ve bir çok olguda prognozu etkilemektedir. Bu çalışmadaki amaç tavşanlarda üçlü subaraknoid kanama modeli ile oluşturulan serebral vazospazmda sistemik yolla uygulanan resveratrolün, vazospazm üzerini etkisinin anjiorafik olarak değerlendirilmesidir. Tavşanlarda sistema magna'ya otolog kan enjeksiyonu ile eksperimental subaraknoid kanama oluşturularak tüm tavşanlarda subaraknoid kanama öncesinde ve subaraknoid kanama sonrası 5. dakikada, 72. saatte serebral angiografileri yapılarak baziler arterlerin çap ölçümleri yapılmıştır. Deneklere birinci SAK'ı takiben 24 ve 48. saatlerde intrasisternal kan enjeksiyonu tekrarlanmıştır. Resveratrol ve çözücüsü DMSO uygulamaları, ilk SAK geliştirilmesinden itibaren 24., 36. ve 48. saatte intravenöz olarak uygulanmıştır. Baziler arter anjiografik çap ölçümlerinde elde edilen sonuçlar değerlendirilip resveratrolün akut fazda baziler arter vazospazmı üzerine iyileştirici etkisinin olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Cerebral vasospasm is a probable mortal outcome of subarachnoid hemorragia (SAH), which also effects prognosis in most cases. The aim of the study is to asses the effect of sistemically administered resveratrol on vasospasm in rabbit models by angiographic methods, in which vasospasm was performed by triple SAH. Experimental SAH achieved by autolog blood injection to cisterna magna, before SAH and after blood injection at 5. minute and 72. hour, basiler arterial diameter measurements were obtained angiographically. After the first SAH, subsequently at 24 and 48. hour, intracisternal injection repeated, intravenous resveratrol and DMSO4 adminisrations were performed after first SAH at 24, 36 and 48. hour. Our angiographic findings showed that, resveratrol is effective on basiler arterial vasospasm in acute phase. WlircevJuj* D*'nD|