Deneysel hayvan modelinde künt uçlu transforaminal iğne (CD needle®) ile keskin uçlu iğnelerin organ hasarı oluşturma potansiyellerinin karşılaştırılması
Comparison of organ damage potentials of blunt tipped transforaminal needle (CD needle®) versus sharp ti̇pped needles in an experimental animal model
  1. Tez No: 925913
  2. Yazar: ÖZGE DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN EYİGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Transforaminal epidural steroid enjeksiyonu radikülopati ve spinal stenozu olan hastalarda sık kullanılan etkin bir yöntemdir. Pek çok avantajının yanı sıra işlemin yapılacağı alanın karmaşık anatomik yapısından dolayı epidural hematom, subdural hematom, enfeksiyon, vasküler enjeksiyon ve buna bağlı parapleji, anterior spinal kord sendromu, ölüm gibi katastrofik komplikasyonları vardır. Bu komplikasyonları en az düzeye indirmek için künt uçlu iğne kullanımı önerilmektedir. Çalışmamızda daha önce çalışması yapılmamış olan künt uçlu stilesi bulunan CD needle®'ın vasküler yapılara ve sinir dokularına olan hasarını keskin uçlu iğne ile karşılaştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ege Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 8 adet tavşanın bilateral siyatik sinir ve femoral arterleri in vivo deney düzeneğine asıldı. Keskin uçlu iğne (Qincke-Babcock) ile dokuları delip geçme basınçları kaydedildi. Bu basınçlar künt uçlu iğne uygulaması için bazal değer olarak kabul edildi. 5 farklı basınçta femoral arter ve siyatik sinire batırıldıktan sonra dokular ışık mikroskopisi ile incelendi. BULGULAR:Keskin uçlu iğne ile 6 parça femoral arter delip geçme basıncı ortalama 0,016 kg f, 6 adet siyatik siniri delip geçme basıncı 0,022 kg f olarak bulundu. Aynı deney düzeneğinin kurulması ile CD needle®'ın dokuları penetre etmediği ve dokuları saptırdığı görüldü. Bu durumu ekarte etmek amacı ile doku gerdirici aparat kullanarak arter ve sinir dokuları gerdirildi. Böylece doku defleksiyonu engellenmiş oldu. Dokular 2 şerli gruplar halinde batırılma basınçları keskin uçlu iğnenin batırılma basıncının 5 katına çıkana dek tekrarlandı.Parçaların histolojik incelemesinde sadece en yüksek basınç uygulanan( femoral arter için 0,090 kg f, siyatik sinir için 0,104 kg f )grupta histolojik değişiklik izlendi. Femoral arterin yalnızca tunika adventisyasının üst 1/3'ünde minimal hasar, siyatik sinirin epinöryumu ve komşu perinöryumunda minimal ezilme olduğu, epinöryumun bütünlüğünün bozulmadığı görüldü. SONUÇ: Yeni nesil iğne olan CD needle'ın keskin uçlu iğnelere göre daha az doku hasarına neden olduğu, girişimsel algolojik işlemlerde kullanımında daha güvenilir olabileceğini gördük. Fakat iğnenin güvenilirliğinden emin olmak için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Transforaminal epidural steroid injection is an effective method frequently used in patients with radiculopathy and spinal stenosis. In addition to many advantages, there are catastrophic complications such as epidural hematoma, subdural hematoma, infection, vascular injection and related paraplegia, anterior spinal cord syndrome and death due to the complex anatomical structure of the area where the procedure will be performed. The use of blunt needles is recommended to minimize these complications. In our study, we compared the damage to the vascular structures and nerve tissues of the CD needle with a blunt-tipped stylet, which has not been studied before, with a sharp-tipped needle. MATERIALS AND METHODS: At Ege University Experimental Animals Application and Research Center, bilateral sciatic nerve and femoral arteries of 8 rabbits were hung on an in vivo experimental setup. The pressures of piercing the tissues with a sharp- tipped needle (Qincke-Babcock) were recorded. These pressures were accepted as the baseline value for blunt needle application. After immersing the femoral artery and sciatic nerve at 5 different pressures, the tissues were examined by light microscopy. RESULTS: The mean pressure for piercing 6 pieces of femoral artery with a sharp- tipped needle was 0.016 kg f, and the mean pressure for penetrating 6 pieces of sciatic nerve was 0.022 kg f. With the setup of the same experimental setup, it was observed that the CD needle did not penetrate the tissues and deflected the tissues. In order to rule out this situation, arterial and nerve tissues were stretched using a tissue tensioning apparatus. Thus, tissue deflection was prevented. Tissues were repeated in groups of 2 until the puncture pressure increased to 5 times the puncture pressure of the sharp-tipped needle. In the histological examination of the fragments, only the highest pressure applied group (0.090 kg f for the femoral artery, 0.104 kg f for the sciatic nerve) has shown changes. On the tunica adventitia of the femoral artery only in the upper third had minimal damage, minimal crushing of the epineurium and adjacent perineurium of the sciatic nerve, and the integrity of the epineurium was not impaired. CONCLUSION: We have seen that CD needle, which is a new generation needle, causes less tissue damage than sharp-pointed needles and can be more reliable in use in interventional algological procedures. However, clinical studies are needed to ensure the safety of the needle.