Sıçanlarda deneysel anevrizma modelinde görülen apopitozise pinealektominin ve melatoninin etkilerinin incelenmesi
The effect of pinealectomy and metatonin administration on the apoptosis in experimental aneursym model
- Tez No: 103128
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇALP ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikronöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Berker M., Sıçanlarda deneysel anevrizma modelinde görülen apopitozîse pinealektominin ve melatoninin etkilerinin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Mikronöroşirürji Doktora Tezi, Ankara, 2001. Nörodejeneratif hastalıklar, nöral neoplazmlar, kafa travmaları ve iskeminin patogenezinde apopitozisin önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Deneysel sakküler anevrizma modellerinde de apopitoz çalışılmıştır. Bu çalışmada hedeflenen sıçanda hipertansiyonla oluşturulan deneysel anevrizma modelinde pinealektominin ve melatoninin, hem anevrizma gelişimine, hem de anevrizma duvarında apopitozis üzerineetkisi incelendi. Hipertansiyon ve anevrizma gelişimi için, unilateral a.karotîs kommunîs ve bilateral a.renalis posterior bağlanarak tuzlu su verildi. Anevrizma+pinealektomi, sadece anevrizma, anevrizma+melatonin ve kontrol olmak üzere, 12 şer denekli 4 grup oluşturuldu. Apopitotik parçalanma sonucu oluşan DNA uçları TÜNEL yöntemi ile belirlendi. Bulgulara göre; pinealektomi (p=0.0510) ve eksternal melatonin (p=0.0775) verilmesinin anevrizma gelişiminde etkisi olmamıştır. Ancak pinealektomi grubuyla melatonin verilen grup karşılaştırıldığında (p=0.0775) melatonin grubunda anevrizma gelişimi, önemli ölçüde farklı bulunmuştur. Apopitozis gelişimi yönünden bulgular anevrizma gelişimiyle pareleldir. Pinealektomi (p=0.155) ve eksternal melatonin (p=0.684) verilmesinin anevrizma duvarında apopitozise istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisi olmamıştır. Yine pinealektomi yapılan grupla melatonin verilen grup karşılaştırıldığında (p=0.023) anevrizma duvarında apopitoz gelişimi yönünden melatonin verilen grupta önemli farklılık elde edilmiştir. Sonuç olarak, fizyolojik süreçde pineal fonksiyonlarının gerilediği dönemde verilecek eksternal melatoninin yararı olmayacağı gibi, anevrizma gelişimi ve anevrizma duvarında apopitozise zararlı olabileceği söylenebilir. Bu tez Hacettepe Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından (proje numarası:99 01 101 015 ) desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Berker M., The effect of pinealectomy and melatonin administration on the apoptosis in experimental aneursym model, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Microneurosurgery, Ankara, 2001. The programmed form of cell death (apopitosis) is essential for normal development of multicellular organisms. The role of apoptosis in neurodegenerative diseases, neural neoplasms, head trauma and ischemia besides the saccular aneurysm models was demonstrated in experimental studies before. The purpose of this experimental study is to investigate the effects of pinealectomy and melatonin on the hypertension induced aneurysm development and on the apoptosis inside the aneurysm wall. We performed unilateral a. carotis communis and bilateral a. renalis posterior ligation for renal hypertension to induce cerebral aneurysms in different four groups (aneursyms+ pinealectomy, only aneurysms, aneursyms+melatonin and control). The exposed DNA fragments resulting by apoptosis can be demonstrated by different labelling techniques like TUNEL procedure. There was a statistically significant difference between pinealectomy and nonpinealectomy group, and between pinealectomy and melatonin administered group about number of the aneurysm formation (p=0.0775) and number of the apoptotic cells (p=0.023) on the aneursym's wall. But no statistical difference was found among them. Otherwise there was a statistical difference between pinealectomy group and melatonin administered group about number of the aneurysm formation and number of the apoptotic cells on the aneursym wall. In wiew of these data, melatonin is not effective in protecting the aneurysm formation and apoptosis on the aneursym wall, even melatonin may exaggerate the process. Supporting Institution: Hacettepe University Research Found (99 01 101 015)