Ratlarda deneysel spinal kord hasarlanma modelinde alemtuzumab' ın etkisinin araştırılması
Investigation effect of alemtuzumab in experimental spinal cord injury on rat model
  1. Tez No: 340615
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM SÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Travmatik yaralanmalar arasında en zor yaralanma olan omurilik yaralanması; önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Primer ve sekonder hasarlanma mekanizmaları; spinal kord yaralanmalarında önemli rol alırlar. Bu çalışmada, ratlara uygulanan deneysel spinal kord yaralanma modelinde, Alemtuzumab? ın sekonder mekanizma üzerine etkileri araştırılmaktadır. Bu çalışmada, 24 adet Long Evans cinsi erkek rat kullanıldı. Ratlar, rastgele 4 farklı gruba ayrıldı. Grup 1; kontrol grubu, Grup 2; (Travma grubu) tedavi verilmeden travma uygulanan grup olarak belirlendi. Grup 3A; travma sonrası 1 mg / kg (sc) Alemtuzumab verilip 72 saat sonra sakrifiye edilen grup, Grup 4A; travma sonrası 1 mg / kg (sc) Alemtuzumab verilip 120 saat sonra sakrifiye edilen grup olarak belirlendi. Travma modelinde; T6, T7 laminektomi sonrası, 60 saniye boyunca anevrizma klibi (Yaşargil) ile doğrudan spinal kordda, travma oluşturuldu. Ratlar, fonksiyonel iyileşmenin değerlendirilmesi amacıyla, klinik motor muayene skalası (Drummond ve Moore? a göre) ile eğik düzlem (Inclined Plane) testine tabi tutuldu. Ratların sakrifikasyonu sonrasında, biyokimyasal (MDA ve GSH ölçümleri) ve histopatolojik incelemelerde kullanılmak üzere, plazma ve doku örnekleri alındı. Çalışmanın sonucunda, MDA ve GSH analizleri; gruplar arasında, Alemtuzumab lehine anlamlı faklılık gösterdi. Histopatolojik analizler de tedavi grupları lehine değerlendirildi. Alemtuzumab, deneysel spinal kord yaralanmasında; sekonder hasarlanma mekanizmasının zararlı etkilerini azalmasıyla, antiinflamatuar ve antioksidan bir ajan olarak hizmet edebilir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injuries are among the most challenging traumatic injuries resulting in significant morbidty and mortality. Both primary and secondary injuries play important roles in SCI. This study aims to investigate the effects of Alemtuzumab on secondary mechanisms in an experimental spinal cord trauma model in rats. Twenty four male, Long Evans rats were used in this study. Rats were randomly divided into 4 different groups. Animals in Group 1 served as control. Group 2 (trauma group) received SCI and no further treatment, Group 3A received 1mg/kg subcutaneous Alemtuzumab after SCI and killed at the 72th hour of the experiment. Group 4A animals also received Alemtuzumab after SCI however they were killed at the 120th hour of the experiment. Trauma model was utilized after T6 T7 laminectomy by application of an aneurysm clip (Yasargil) directly to the spinal cord for 60 seconds. Functional evaluation of the animals were performed with motor examination (according to Drummond and Moore) and inclined plane tests. After sacrification, animals? plasma and tissue specimens were collected as appropriate for biochemical (MDA, GSH measurements) and histopathological evaluation. Results of the study demonstrated significant difference among groups in favor of Alemtuzumab regarding MDA and GSH. Histopathological analyzes were also in favor of treatment groups. However, there was no significant difference between groups. Alemtuzumab have favorable effects in experimental spinal cord injury and may serve as an anti-inflammatory and anti-oxidant agent in alleviating effects of secondary mechanisms.