Larinks kanserlerinde eozinofilik infiltrasyonun klinikopatolojik önemi ve prognoza etkisi
The Clinicopathologic importance and the effect on prognosis of eosinophilic infiltration in laryngeal carcinoma
  1. Tez No: 103156
  2. Yazar: MUSA CEBE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
44 ÖZET Baş ve boyun squamoz hücreli kanserlerinde tümör dokusunda eosinofil varlığının önemli bir prognostik faktör olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı larinks sguamöz hücreli kanser tanısı alan ve primer cerrahi rezeksiyonla tedavi edilen olgularda tümör dokusundaki eozinofil varlığıyla prognoz arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Çalışmaya 1994 ile 1999 yılları arasında kliniğimizde tedavi edilen, yaş ortalaması 59.3 ± 8.7 (38-76) olan 60 (58 erkek, 2 kadın) vaka alındı. Hastaların klinik özellikleri, hastalığın evresi, yaşam süresi retrospektif olarak kaydedildi. Hastalara ait doku preparatları bir patolog tarafından yeniden değerlendirildi. Tümör dokusundaki eosinofil sayısı ile beraber tümörün histolojik differensiasyonu, invazyon paterni, tümör dokusunda lenfosit infiltrasyonu, histolojik lenf nodu metastazı, perinöral ve lenfovasküler invazyon varlığı araştırıldı. Altmış vakanın 21'inde (%35) tümör dokusunda eosinofil infiltrasyonu saptandı. Eosinofil varlığıyla iki yıllık yaşam süresi arasında doğru ilişki saptandı (p=0.008).
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY It was published that tumor associated tissue eosinophilia (TATE) to be a favorable prognostic indicator for squamous cell carcinoma of the head and neck. The aim of our study was to determine the relationship between the presence of eosinophilia in the tumor tissue and prognosis in the patients with squamous cell carcinoma who were treated by surgical resection. Sixty patients (58 male, 2 female) with a mean age of 59.3 ± 8.7 (38-76) years old, who were treated in our clinic between 1994 to 1999 were studied. The clinical features of patients, stage of the disease and survival of the patients were recorded retrospectively. Patients' tissue specimens were evaluated again by one pathologist. The presence of eosinophilia, histological differentiation of the tumor tissue, invasion pattern of the tumor, lymphocyte infiltration in the tumor, histologically proven lymph node metastasis, the presence of perineural and perivascular invasion were investigated. Eosinophilic infiltration was identified in the 21 out of 60 (35%) patients. There was positive correlation between the presence of eosinophilia in the tumor tissue and survival (p=0.008).