Orta kulak enflamasyonlarının mastoid pnömatizasyon üzerine etkisi (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 103176
  2. Yazar: HÜSEYİN ERBULAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 777
Özet
VI. ÖZET Amaç: Orta kulak enflamasyonlarmın mastoid pnömatizasyonu inhibe edip, etmediğini saptamak. Gereç ve Yöntem: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi deneysel araştırma laboratuvarında 14 sıçanda kronik orta kulak enflamasyonu (Grup-I), 9 sıçanda rekürren otitis media (Grup-ll) ve 7 sıçanda sekretuar otitis medianın (Grup-lll) deneysel modeli oluşturuldu. Grup-l'in orta kulağına parafın, Grup- ll'ye 21 gün arayla 3 kez streptokokkus pnömonia enjekte edildi. Grup-lll'ün östaki tüpünün timpanik orifisi gümüş nitratla koterize edildi. Bu işlemler sıçanlar doğduktan 15. gün sonra sadece sağ kulaklarına yapıldı. Sol kulaklara hiçbir işlem yapılmayarak kontrol tarafı olarak alındı. İşlemden 3 ay sonra, sıçanların kulak zarı değişiklikleri, özellikle retraksiyon, poş ve kolesteatom açısından otomikroskopla değerlendirildi. Daha sonra başları dekapite edilerek timpanik bulla hacimleri ölçüldü. Timpanik bullanın solunum epitelinin sekretuvar epitele dönüşümü ve yeni kemik oluşumu açısından histopatolojik değerlendirmesi yapıldı. Kulak zarı değişiklikleri ve histopatolojik bulgular Chisquare-Fischer's testiyle, timpanik bulla hacim ölçümleri ise Mann-Whitney U. testiyle istatiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY Objective: Finding out if the inflamations the middle ear inhibit the pneumatization of the mastoid or not. Material and Methods: We made an experimental model of chronic middle ear inflamation in 14 rats (grup I), recurrent otitis media in 9 rats (grup III), and secretory otitis media in 7 rats (grup III) at the Pamukkale University Medical Faculty Experimental Research Laboratory. We injected parafine into the middle ear cavity of the group I animals and streptococus pneumonia for 3 times 21 days apart into the middle ear of grup II animals. The tympanic orifis of the Eustachian tube is coterized with silver nitrate in group III animals.These procedures were done to the right ears of the rats at the 15th day of birth. Left ears were left as control, three months after the operation, the changes in the ear drum especially retraction, pocket and cholesteotoma were eveluated with otomicropcope. The volumes of tympanic bulla were measured after decapitation. Tympanic bulla were histopathologicaly evalucated for the tympanic bulla epithelium into the secretory epithelium and new bone formation. These measurements were tested by using Chisquare Fischer test, and the volumetric measurements of the tympanic bulla by Mann-Whitney U test statisticaly.