Kronik alkolizmin odyovestibüler sisteme etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 103177
  2. Yazar: KAZIM ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT YÖNDEMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Alkol, toplumda kötüye kullanımı sık olan ve tüm sistemlere az ya da çok hasar veren bir ajandır. Bu çalışmanın amacı alkol kullanımının, şimdiye kadar üzerinde çok fazla durulmamış olan işitme sistemine olan etkisini ortaya çıkarmaktı. Üzerinde çalışılan 30 kronik alkolik hastada ( ortalama yaş 41,93 + 8,70 ) diapozon testleri, odyometrik testler, timpanometrik incelemeler yapılarak, alkole bağlı işitme kaybının olup olmadığı araştırıldı. Hastalar tinnitus ve vertigo yönünden sorgulandı. Romberg ve pastpointing testleri uygulandı. Spontan nistagmus araştırıldı. Alkol kullanan kişilerde yüksek frekansları tutan, saf ses eşik yükselmeleri olduğu görüldü. İşitme kaybı, alkol kullanım süresi ve miktarıyla korelasyon göstermekteydi. Tinnitus ve vertigo alkol kullananlarda daha fazla bulundu. Romberg ve pastpointing testleri bu grupta daha fazla oranda pozitiflik gösterdi. Bu bulgular alkolün, doğrudan ototoksik olmasının yanısıra iç kulağı gürültünün zararlı etkilerine daha duyarlı hale getirdiğini ve buna bağlı işitme kaybına yol açtığını düşündürmektedir. Bunun doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alcohol is an agent which can abuse by society and damage all systems in body more or less. Aim of this study was to expose the effects of alcohol on hearing which hasn't to been dwell upon until now. Hearing loss due to alcohol has researched on thirty chronic alcoholic patients who studied on ( mean age 41,93 + 8,70 ) by using audiometric, tympanometric evaluations and diaphozone tests. Patients have interrogated, if they had tinnitus and vertigo. Pastpointing and Romberg tests have aplicated on patients. Spontane nystagmus has researched. It has seemed that pure tone sound tresholds increament at high frequencies on alcoholics. There was a correlation between hearing loss and alcohol using time, so amount of alcohol. Tinnitus and vertigo have found on alcoholics more. Romberg and pastpointing tests positivities on alcoholics was more. These findings suggested that alcohol increases sensitivity of inner ear to noise in adition to its directly ototoxicity, so caused to hearing loss. It's necessarry that more studies to verifying these results. 32