Nörolarengolojik ses bozukluklarında larengeal EMG'nin yeri
The Value of laryngeal EMG in neurolaryngological voice disorders
  1. Tez No: 103178
  2. Yazar: SEVİLAY AYDIN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASIM KAYTAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Nörolarengelojik ses bozukluklarında larengeal EMG'nin tanı koyma ve tedaviyi yönlendirmedeki etkinliğini araştırmak amacıyla yaptığımız bu çalışmayı 26 hasta üzerinde uyguladık. Hastalarımızın 12 tanesinde adduktor spazmodik disfoni, 3 tanesinde treidektomi sonrası vokal kord paralizisi 2'şer tanesinde abduktor spazmodik disfoni, larengeal nefes alma distonisi, parkinson hastalığı ve larengeal tremor birer hastamızda ise larengeal superior sinir parelizisi atipik distoni ve palatal myoklonus mevcuttu. Distoni, tremor ve palatal myoklonusu olan toplam 19 hastaya larengeal EMG eşliğinde Botox uyguladık. Tremor ve myoklonuslu hastalarımız fayda görmezken, distoni grubumuz önemli ölçüde fayda görmüştür. Sonuç olarak larengeal EMG, nörolarengelojik ses bozukluklarında hem tanıyı doğrulaması hem de tedaviye yol göstermesi açısından değerli bir yöntemdir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this report we evaluated the value of laryngeal EMG in diagnosis and treatment of neurological voice disorders in 26 patients 12 of our patients had adductor spasmodic dysphonia 3 had post thyrodiectomy laryngeal nerve paralysis, 2 had abductor spasmodic dysphonia, 2 had parkinson's disease, 2 had laryngeal tremor and 1 had superior nerve tremor and 1 had superior nerve paralysis, 1 had palatal myoclonus and the last patient had atypical dystonia. We verified the diagnosis with EMG, that was previously made by medical history and endoscopic findings. With EMG we also have detected previously misdiagnosed two cases with history and endoscopy We have injected laryngeal EMG guided Botox to the cases with dystonia, tremor and palatal myclonus. We did not detected any improvement in the patients with tremor and mycolonus, but the patients with dystone improved well. In conclusion laryngeal EMG is a very valuable technique for diagnosis and treatment of necrolaryngologic voice disorders. 89