Sarılıklı sıçan modelinde pringle manevrasının karaçiğerde oluşturduğu iskemik hasarın önlenmesinde somatostatin ve ursodeoksikolik asidin etkileri (deneysel çalışma)
The Effects of somatostatin and ursodeoxycholicacids in the preventation of ischemic liver injury resulted from Pringle's manuever in the icteric rat models
- Tez No: 103181
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÇERÇEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda somatostatin ve ursodeoksikolik asidin, kolestatik ve iskemik karaciğer hasarında etkileri araştırılmıştır Yöntem: Bu amaçla ilk dört grup grup hayvanın koledokları bağlanarak sanlık oluşturuldu. Diğer dört grup hayvana sadece laparatomi operasyonu uygulandı. 1. ve 5. gruplara somatostatin 15mcg/kg/gün intraperitonel olarak. 2. ve 6. gruplara ursodeoksikolik asit 20mg/kg/gün dozuyla enteral yoldan verildi. Diğer gruplara herhangi bir ilaç verilmedi. 1 hafta süre sonunda 4. ve 8. gruplar dışında tüm grupların karaciğerlerine 60 dakika iskemiyi takiben 2 saat reperfuzyon uygulandı. Sakrifıye edilen sıçanların alman kan örneklerinden SGOT, SGPT, ALP, LDH. T. Bil., D.Bil çalışıldı. Karaciğerlerinden örnekler alınarak histopatolojik değerlendirme yapılmıştır. Sonuçlar: Normotermik şartlarda 60 dakika uygulanan hepatik iskemi sonucunda histolojik olarak kalıcı düzeyde değişiklikler oluşmamıştır. Ancak biyokimyasal olarak karaciğer nekrozparametrelerinde yükselme tespit edilmiştir. Somatostatin ve ursodeoksikolik asit karaciğer enzim düzeylerini anlamlı derecede düşürerek hasan önlemekte etkili olabileceklerini düşündürmüşlerdir. Sarılıklı karaciğerde, hepatik iskeminin hasarı arttırdığını histolojik ve biyokimyasal sonuçlar anlamlı derecede göstermiştir. Yine bu gruplarda somatostatin ve ursodeoksikolik asit histopatolojik ve biyokimyasal olarak daha etkili görülmüştür Tartışma: Bu çalışmada somatostatin ve ursodeoksikolik asidin özellikle, kolestaza bağlı karaciğer hasarında iskeminin etkilerini azalttığı, tabloyu olumlu yönde değiştirdiği görülmüştür. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim of the study In our study, effects of the somatostatin and ursodeoxycholic acid on cholestatic and ischemic hepatic damage have been searched. Methods To get this aim. in the first four groups of rats, jaundice were made by ligating of common bile duct. Laparotomy were made only on theother four groups of rats. Somatostatin vas given at 15 mcg/kg/day dose intraperitoenally to the lsl and 5 th groups ursodeoxycholic acid was given to the 2nd and 6 th groups enterally at 20 mg/kg/day dose. No drug was given to the other groups. At the end of the 1 week period, with the exeption of the 4 th and 8 th groups, livers of the all other groups were reperfused for 2 hours following 60 minutes of ischemic period. All rats were sacrified after this procedure SGOT, SGPT, ALP, LDH, T.bil, D.bil levels were measured in the blood of rats and their liver were evaluated histologcally. Results No irreversibl changes were observed in the liver histology after 60 minutes of ischemic period of normothermic conditions. But, the biochemical liver necrosis parameters were faund rised. Somatostatin and ursodeoxycholic acid has been faund to decrease liver enzyme level 68remerkabl and considered that they may be effective on preventing liver damage. It has been faund histologically and biochemically that on jaundiced liver, hepatic ischemia may be more harmful. Still on this groups, somatostatin and ursodeoxycholic acid seems more effective histopatologically and biochemically. Discussion In this study, somatostatin and ursodeoxycholic acid has been faund to decrease the effect of ischemia and to make conditous better especially on cholestasis dependent hepatic damage. 69