Diyabetik sıçan modelinde aminoguanidin ile oluşturulan ileri glikozilasyon inhibisyonunun glomerül bazal membran anyonik yük içeriğine etkisi
  1. Tez No: 88833
  2. Yazar: DİLEK GOGAS YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İleri glikozilasyon inhibitörü olan aminoguanidinin (AG) diyabetik sıçan modellerinde nefropati gelişim ve progresyonunu önlediği gösterilmiştir. AG' in diyabetik böbrek dokusunu koruyucu etki mekanizması ise açık değildir. Bu çalışmada diyabetik sıçanlarda AG tedavisininin idrar albümin ve heparan sülfat (HS) atılımı ile glomerül bazal membran (GBM) anyonik yükü ve kalınlığına etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Streptozotocin (65 mg/kg,i.p) ile diyabet oluşturulduktan sonra dişi Wistar sıçanlar 2 gruba ayrılmıştır. Onbir sıçana (AG+DM grubu) AG bikarbonat 1g/L/gün içme suyunda verilmiş, 12 sıçan diyabetik kontrol (DK grubu ) olarak takip edilmiştir. Sekiz sağlıklı sıçan (AG+S grubu) içme suyunda 1 gr/L/gün AG alırken, 8 sağlıklı sıçan (SK grubu) sağlıklı kontrol olarak takip edilmişlerdir. Sekiz haftalık çalışma süresi sonunda idrar heparan sülfat atılımı 1.9 dimetil metilen mavisi kullanılarak spektrofotometrik metod, albümin elektroforetik yöntem ile ölçülmüştür. GBM kalınlığı ve GBM'daki anyonik yüklü moleküller alcian blue ile boyanarak sayı ve dağılım açısından elektron mikroskopisi ile değerlendirilmiştir. Sekiz haftalık takip sonunda albüminüri düzeyi SK grubunda 82.4±10.7 ng/gün iken diyabetik sıçanlarda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. (277.4±37.5 ng/gün,p
Özet (Çeviri)
Aminoguanidine (AG) has previously been shown to prevent glomerular basement membrane thickening and albuminuria in diabetic rats. The aim of this study was to investigate the effect of AG on glomerular basement membrane (GBM) thickness, heparan sulfate (HS) content which represents anionic charge and urinary albumin and HS excretion, in Streptozotocin induced diabetic rats. After diabetes induction female Wistar rats were divided into 2 groups. Group A (n=1 1 ) received 1 g/L aminoguanidine carbonate in drinking water, group B ( n=12) was given only tap water. Control rats received AG (group C,n=8) or tap water (group D,n=8). At the end of an 8 week period 24-hour urine collections were made and kidneys dissected. Urinary albumin was measured by electrophoresis, glycosaminoglycan excretion was detected by 1,9 dimethylene blue based spectrophotometry. Glomerular basement membrane HS content was measured by alcian blue stained particle count (ab SPC) by electron microscopy. *p