Sıçan kolit modelinde oral veya rektal yol ile uygulanan fekal mikrobiyota transplantasyonunun etkileri
The effects of fecal microbiota transplantation administered with oral or rectal route in colitis model of rat
- Tez No: 888910
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA ÜNSAL, PROF. DR. ŞULE YURDAGÜL ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Sıçanlarda asetik asit ile oluşturulan ülseratif kolit modelinde oral veya rektal iki farklı yoldan uygulanan fekal mikrobiyota transplantasyonun (FMT) etkilerini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, 52 adet 2.5-3 aylık dişi Wistar sıçan kullanıldı. 44 sıçan; Ülseratif Kolit (ÜK) (n=8), ÜK+Oral FMT (n=8), ÜK+Rektal FMT (n=8), Kontrol+Oral FMT (n=7), Kontrol+Rektal FMT (n=7) ve Kontrol (n=6) olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Geri kalan 8 sağlıklı sıçan, dışkı donörü olarak kullanıldı. Kolit indüksiyonu için 1 ml %4 asetik asit intrarektal yol ile uygulandı. Kolit indüksiyonundan bir gün sonra, FMT uygulanan kontrol ve deney gruplarına gün aşırı (1, 3 ve 5. günlerde) oral ya da rektal yoldan toplamda 3 kez FMT uygulaması yapıldı. Son FMT uygulamasından bir gün sonra sıçanlara ötenazi uygulanarak dışkı ve kolondan doku örnekleri alındı. Kolon ağırlığı ve uzunluğu, doku miyeloperoksidaz (MPO), interlökin-1β (IL-1β), tümör nekroz faktör-α (TNF-α) ve interlökin-10 (IL-10) düzeyleri ile dışkıda bütirat düzeyi saptandı. Kolon dokusu makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirildi. Veriler normal dağılım durumuna göre tek yön varyans analizi veya Kruskal Wallis testi ile analiz edildi. Gruplar arası farklılıklar Duncan testi veya Mann Whitney U testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the effects of fecal microbiota transplantation (FMT) administered in two different ways, oral or rectal, in the rat ulcerative colitis model induced by acetic acid. Material and Methods: In the study, 2.5-3-month-old 52 female Wistar rats were used. 44 rats randomly separated into 6 groups: Ulcerative Colitis (UC) (n=8), UC+Oral FMT (n=8), UC+Rectal FMT (n=8), Control+Oral FMT (n=7), Control+Rectal FMT (n=7) and Control (n=6). The remaining 8 healthy rats were used as fecal donors. For colitis induction, 1 ml of 4% acetic acid was administered intrarectally. One day after colitis induction, FMT was administered orally or rectally 3 times in total to the control and experimental groups, every other day (on days 1, 3 and 5). One day after the last FMT administration, rats were euthanized, and feces and colon tissue samples were collected. Colon weight and length, tissue myeloperoxidase (MPO), interleukin-1β (IL-1β), tumor necrosis factor-α (TNF-α) and interleukin-10 (IL-10) levels, and fecal butyrate level were determined. Colon tissue was evaluated macroscopically and microscopically. Data were evaluated with one-way analysis of variance (ANOVA) or Kruskal Wallis test according to normal distribution. Differences between groups were determined with the Duncan or Mann Whitney U tests.