Obsesif kompulsif bozukluğu olan çocuklarda beyin kan akımının incelenmesi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar ile karşılaştırılması: Spect kullanılarak yapılan karşılaştırmalı bir çalışma
Exploration of cerebral blood flow of children with obsessive compulsive disorder and comparison with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 103202
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLA AYSEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1003
Özet
ÖZET OBSESİF KOMPULSÎF BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLARDA BEYİN KAN AKIMININ İNCELENMESİ ve DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR İLE KARŞILAŞTIRILMASI: SPECT kullanılarak yapılan karşılaştırmalı bir çalışma Amaç: Bu çalışmanın amacı, çocukluk başlangıçlı OKB hastalarında beyin kanlanmasını ve dolayısıyla beyin işlevlerini araştırmaktır. Yöntem: Polikliniğimize başvuran hastaların arasından seçilen 14 OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) ve 14 DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olgusu çalışmaya alınmıştır. Örneklem yeni tanı almış ve hiç tedavi görmemiş bir gruptan oluşmaktadır. Bu olgulara standart koşullar altında ve istirahat halindeyken SPECT uygulanmıştır. Ayrıca tüm hastaların kendisine NESS (Neurological Examination for Subtle Signs), nörolojik muayene ve CY-BOCS (Children Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale); anne-babalarına ise SCID (Structured Clinical Interview for DSM IV) uygulanmış ve Maudsley OKB ölçeği doldurtulmuştur. Bu yaş grubunda sağlıklı çocuklara SPECT uygulamak etik olarak sakıncalı olabileceği için normal kontrol grubu kullanılamamıştır. Bu nedenle kontrol grubu olarak DEHB olan çocuklar seçilmiştir. Diğer hasta grubu olarak DEHB seçilmesinin bir nedeni de patolojinin aynı devre üzerinde fakat farklı bölgede olduğunun düşünülmesidir. Bulgular: İki grup arasında beyin kanlanması farkları araştırılırken SPSS paket programında kovaryans analizi (ANCOVA) testi kullanılmıştır. OKB grubu ile DEHB grubu arasında“sağ prefrontal”bölgede anlamlı düzeyde (p=0.02) bölgesel kan 66akımı farklılığı bulunmuştur. OKB grubunda bu bölgede belirgin olarak daha fazla kanlanma vardır. Ayrıca temporal bölge kanlanması açısından da her iki grup arasında anlamlıya yakın bir fark (p=0.05) söz konusudur ve yine OKB grubunda bu bölgedeki kanlanma DEHB grubundan fazladır.“istemsiz hareket”alt puanı dışında diğer tüm NESS alt puanları DEHB grubunda daha yüksektir. Beyin asimetrisinin azalması ile DEHB grubunda NESS puanlarının yükselmesi ve OKB grubunda ise CY-BOCS obsesyon puanlarının yükselmesi arasında ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca OKB grubundaki çocukların annelerinin anlamlı olarak daha fazla OKB tanısı aldıkları saptanmıştır (p=0.04). Sonuç: Sonuçlar OKB'un prefrontal'den köken alan bazal ganlion-talamo- kortikal devreler ile ilişkili olduğu varsayımı ile uyumludur. Ayrıca beyin asimetrisindeki azalmaların psikiyatrik bozukluklara yatkınlık yaratıyor olabileceği görüşünü de desteklemektedir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXPLORATION OF CEREBRAL BLOOD FLOW OF CHILDREN WITH OBSESSIVE COMPULSIVE DISORDER AND COMPARISON WITH ATTENTION DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER: a comparative study using SPECT Objective: The aim of this study was to investigate cerebral blood flow and cerebral functions in childhood onset Obsessive Compulsive Disorder (OCD) cases. Method: 14 OCD and 14 Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) cases were included in the study. All cases in the study were diagnosed for the first time and they did not use any psychopharmacologic agents before. Cerebral blood flow was evaluated with SPECT during standard resting condition in all of the cases. In addition to SPECT, Neurological examination of subtle signs (NESS), and neurological examination was performed for every case. All patients with OCD was assessed using the CY-BOCS (Children Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale). Parents were evaluated with SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM IV) to determine the presence of clinical OCD, and all of the parents filled the Maudsley Obsessive-Compulsive Scale. Because of ethical concerns, a normal control group was not included in the study. The control group consisted of ADHD cases for this reason. In addition, it is assumed that the underlying pathology is in the same circuit but in different regions in these two disorders. Results: Analysis of covariance (ANCOVA) in the SPSS statistical package program was used for the assessment of differences between the cerebral blood flow of the two groups. There was a statistically significant difference between right 68prefrontal (p=0.02), and left temporal (p=0.05) cerebral blood flow values, with higher valines in the OCD group, between the two patient groups. All of the scores obtained from the NESS, except unvoluntary movements score, were higher in the ADHD group. There were significant negative correlations between CY-BOCS obsession scores and regional blood flow asymmetry values in the OCD group and between NESS scores and regional blood flow asymmetry values in the ADHD group. The rate of maternal OCD was significantly higher in the OCD group (p=0.04). Conclusions: These results are consistent with the theory that childhood onset OCD are related with basal ganglia-thalamo-cortical circutis originating from prefrontal cortex. In addition to this, the results support the idea that the decreases in the brain asymmetry may cause vulnerability to psychiatric disorders. 69