Panik bozukluğu agorafobi ilişkisi
  1. Tez No: 13756
  2. Yazar: M.RAŞİT TÜKEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİKA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
81 ÖZET 1988-1991 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana- bilim Dalı'nda yapılan bu çalışmada, panik bozukluğunun gelişim öyküsü ve klinik seyrine ilişkin çeşitli özellikler, panik atakları agorafobi ilişkisi ve agorafobinin gelişiminde rol oynayan etkenler araştırıldı. Çalışmaya, DSM-III-R tanı ölçütlerine göre“Panik Bozukluğu”tanısı olan 57 hasta alındı. Agorafobisiz, sınırlı agorafobili ve ileri derece de agorafobili olmak üzere üç alt gruba ayrılan olgular, demografik ve klinik özelliklere ait çeşitli değişkenler açısından karşılaştırıldı. Olgulara uygulanan yarı-yapılandırılmış görüşme çizelgesi, Hamilton Depresyon-Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçekleri, Ruh sal Belirti Tarama Çizelgesi (SCL-90) ve Rathus Atılganlık Envanterinden elde edilen üç gruba ait verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde,“ki kare”ve varyans analizi (ANOVA)" testleri kullanıldı. Grupların karşılaştırılmasından elde edilen bulgular; - Baş dönmesi/bayılma hissine kaçınma derecesiyle ilişkili ola rak agorafobili panik bozukluklarında,82 - İlk panik atağının, başlatıcı bir etken olmaksızın gelişmesine agorafobisiz panik bozukluklarında, - Önceden kestirilemeyen tipte panik ataklarına agorafobisiz panik bozukluklarında, Obsessif kompulsif bozukluğa agorafobili panik bozuklukların da anlamlı olarak daha yüksek oranda rastlandığını ortaya koydu. Agorafobisiz, sınırlı agorafobili ve ileri derecede agorafobili panik bozukluğu olguları arasında, demografik ve diğer klinik özellikler açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuçlar, çeşitli yayınlarda bildirilen sonuçlarla karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY In this study we have examined the developmental history and clinical course of panic disorder, relationship between panic attaks and agoraphobia and the factors associated with the development of agoraphobia. 57 patients were included in this study who were diagnosed as“Panic Disorder”according to DSM-III-R were divided into three groups: without agoraphobia, with limited agoraphobia and with extensive agoraphobia. The groups were compared by using the variables related to the demographic and clinical features. We have used a semi-structured interview form, Hamilton Depression Rating Scales, Hamilton Anxiety Rating Scales, Symptom Checklist (SCL-90) and Rathus Assertiveness Schedule for the groups. Statistical comparisons involved the use of chi-square and analysis of variance (ANOVA). The significant differences between the groups were as follows; - The patients with agoraphobia were more likely to have“faintness and dizziness”according to the severity of their avoidance.84 - The patients without agoraphobia were more likely develope the initial panic attack without an identifiable precipitant and to have unpredictable panic attacks. - The patients with limited and extensive agoraphobia had a higher occurence of“obsessive compulsive disorder”. There were no significant differences between the groups on any of variables related to the demographic and other clinical features except the ones indicated above. We have discussed our findings in the view of the literature.