Panik bozukluğunda komorbidite
Comorbidity in panic disorder
- Tez No: 103222
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET: Amaç: Panik bozukluğunun ek bir psikiyatrik bozukluk ile birlikte olması, hastalığın tedavi ve gidişini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; panik bozukluğu tanısı almış hastalarda Eksen I, Eksen II ek tanılarının ve MVP'nin sıklığının saptanması, ve komorbiditelerin cinsiyetler arasındaki dağılımı, stres aktörleri ve yaşam olaylarının etkisini saptamaktır. Yöntem: DSM-IV tanı kriterlerine göre panik bozukluğu tanısı almış 126 poliklinik hastası (79 kadın, 47 erkek) çalışmaya alındı. Hastalara taraflınızdan hazırlanmış olan bir sosyodemografik bilgi formu, SCID-I, SCID-II, Beck Depresyon Envanteri (BDI), Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri (STAI I-II), Yaşam Olayları Ölçeği uygulandı. Hastaların MVP yönünden incelenmesi bir kardiyolog tarafindan yapıldı Bulgular: Panik bozukluğu olan hastaların %88.10'unda bir veya daha fazla diğer Eksen I bozukluğu, yine hastaların %26.92'sinde bir veya daha fazla Eksen II bozukluğu bulundu. En sık konulan Eksen I tanılarının sırasıyla; Majör Depresif Bozukluk %56.34, Yaygın Anksiyete Bozukluğu %25.39, Somatizasyon Bozukluğu %20.63 okluğu görüldü. Eksen II tanıları ise sırasıyla; Histriyonik Kişilik Bozukluğu % 17.30, Obsesif-Kompulsif Kişilik Bozukluğu %11.54, Borderline Kişilik Bozukluğu %9.61 bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Objective: Concurrent psychiatric disorders may complicate the treatment and course of panic disorder. The purpose of this study was to investigate the frequency of concurrent axis-I and axis-II psychiatric disorders, MVP, and the distribution of these comorbid conditions in gender, and the effect of life events and stress factors on the course and treatment in patients with panic disorder. Method: 126 outpatients (79 females and 47 males) with panic disorder according to DSM-IV criteria wererecruited. Subjects were interviewed using SCID-I and SCID-II. In addition, Beck Depression Inventory (BDI), State-Trait Anxiety Inventory (STAI I-II), Life Events Scale (PERI) and a sociodemographic form were applied to patients. A cardiologist examined patients for MVP. Results: 88.10% of patients with panic disorder had axis-I psychiatric comorbidity, including major depression (56.34%), generalized anxiety disorder (25.39%), somatization disorder (20.63). 26.92% of patients with panic disorder had axis-II psychiatric comorbidity, including histrionic personality disorder (17.30%), obsessiv-compulsive personality disorder (11.54%), borderline personality disorder (9.61%).