Depresyon subtiplerinin ayırımında TRH Stimülasyon Testi'nin yeri
TRH stimulation test in differentiation of subtypes of depression
  1. Tez No: 103224
  2. Yazar: HİKMET DADALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6 ÖZET Depresyonların belirli alttiplere ayrılıp ayrılamayacağı uzun zamandır Çi zerinde tartışılan bir konudur.Biz de tezimizde, depresyonların alttiplere ayırı mını tartıştık ve“endojen”-“nonendojen”ayırımında TRH Stimulasyon Tes- ti'nin yerini araştırdık. Çalışmaya İÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne ayaktan başvuran hastalardan SCID-I uygulanarak Major Depresyon tanısı konulan 35 kadın hasta alındı. Hastalar, Diagnostic Melancholia Scale kullanılarak“endojen”ve“nonendojen”olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu gruplar yaş, me deni durum, eğitim durumu, tetikleyici psikososyal stresör, depresyonun şiddeti ve TRH Stimulasyon Testi sonuçlarına göre karşılaştırıldı. Çalışma sonucunda sosyodemografik özellikler açısından gruplar arasın da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. TRH Stimulasyon Testi ise, nonendojen grupta % 12,63 oranında pozitif iken endojen grupta bu oran %22,30 bulundu ve bu fark endojen grup lehine istatistiksel olarak anlamlı idi. Bulgularımız literatür bilgileriyle uyumludur ve depresyonların endojen- nonendojen olarak ayrılmasında TRH Stimulasyon Testi'nin kullanılabileceğini göstermektedir. 52
Özet (Çeviri)
7 SUMMARY it has been discussed for a long time whether it is possible to differentiate depression into particular subtypes. In this study we discussed about the differentiation of depression into subtypes and searched for the role of TRH stimulation test in the differentiation of depression into“endogenous”and“nonendogenous”subtypes. Thirty five female patients who were diagnosed as having major depressive episode by use of SCID-I among those admitted the outpatient Psychiatric Clinic of the Cerrahpaşa Medical Faculty the University of istanbul were included in the study. The patients were classifed as having“endogenous”or“nonendogenous”depression through the Diagnostic Melancholia Scale. The two groups were compared in age, marital status, education level, triggering psychosocial stressors, severity of the depression and results of the TRH stimulation test. No statistically significant difference were found between the groups in sociodemographic features according to the results of the study. The TRH stimulation test was positive in 12.63 percent of patients in the group with nonendogenous depression as compared with the 22.30 percent in that with endogenous depression, a difference which was statistically significant. Our findings are consistent whith those in the literature and suggest that the TRH test can be employed in the differentiation of depression cases as endogenous or nonendogenous. 53