Soğan tohumunun hassas ve normal sıravarı ekici düzenle ekimi üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 10323
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
51 (S.ÖZET. Soğan.ülkemizde yaygın olarak ekimi yapılan ve tüketilen ve aynı zamanda oldukça faydalı olarak bilinen bir sebzedir. Türkiye de yaklaşık 73.000 ha alanda 1.255.00^ ton civarında soğan üretimi yapılmaktadır. Bu üretimin yaklaşık %27 lik bir kısmı Marmara Bölgesince karşılanmaktadır. Bu tezde, hassas ve normal sıravari ekici düzenler yardımı ile so ğan tohumunun ekilebilme olanakları laboratuvar koşullarında araştırıl mış ve makinaların sergiledikleri sıra üzeri tohum dağılımları istatis tiksel olarak incelenmiştir. Denemeler Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarımsal Mekanizasyon Bölümü Deneme Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Denemelerde kullanı lan oluklu makaralı normal sıravari ekim makinası ile kaşıkcıkli ve de likli kauçuk bantlı hassas ekim makinası aynı bölümün makina parkından sağlanmıştır. Denemeler, laboratuvarda, ekim makinası deneme standında gerçekleş tirilmiştir.Çıplak soğan tohumu sık ekim mesafesinde ( < 5 cm) ekildiğin den denemeye alınan soğan ekim makinalarının ekim performanslarını orta ya koyabilmek için Önce bu makinaların oluşturdukları sıra üzeri tohum dağılımının hangi ekim karekterine uygun olduğunun belirlenmesi gerek miştir. Bu nedenle deneme materyali ekim makinalarına,hem normal sırava ri hem de hassas ekimde uygulanan ölçüm yöntemleri ile çalışılmıştır. Sıra üzeri tohum dağılımının Normal Sıravari Ekime uygunluğunun irdelen mesinde Poisson Dağılımı Eşitliği'nden yararlanılmış ve gerçek ve teorik değerler arasındaki farklılıklar Khi-Kare testi ile kontrol edilmiştir. Sıra üzeri tohum dağılımının hassas ekim kalitesinin ifadesinde, ekim mesafesinin Varyasyon Katsayısı* Kabul Edilebilir Tohum Aralıkları, îkizlenme ve Boşluk oranları ve Dane Atım Frekanslının etkileri incelen miştir. Deneme sonuçlarına göre oluklu makaralı ekici düzene sahip normal sıravari ekim makinasimn sıra üzeri tohum dağılımının istenilen düzgün lükte olmadığı tesbit edilmiştir. Hassas ekim makinalarının denemelerinde her iki makinanın da ekim52 mesafesinin varyasyon katsayı larının yüksek olduğu tesbit edilmiştir. ö zellikle kaşıkcıklı hassas ekici düzene sahip ekim makjnasında ekim mesa fesinin varyasyon katsayısı %95 o kadar ulaşmıştır. P: 0.05 değerinde yapı lan Khi-Kare testi sonuçları bu makinanın hassas ekimden çok normal sıra vari karekterde bir ekim sergilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca,oluşan normal sıravari tohum dağılımı oluklu makaralı ekici düzenin sergilediği tohum dağılımına göre daha iyidir. Delikli Kauçuk Bantlı hassas ekici düzene sahip hassas ekim makina sı denenen makinalar içersinde en iyi sonucu veren makinadır.Bu makinanın sıra üzeri tohum dağılımında kabul edilebilir, tohum aralıklarının %58 gi bi yüksek değerlere ulaşması makinanın soğan tohumu için hassas ekime ol dukça yatkın olduğunu göstermektedir. Bunun yanında makinanın normal sıra vari ekim karekterini irdelemek için yapılan Khi-Kare testi sonuçları da oldukça kaliteli bir sıra üzeri tohum dağılımının oluştuğunu sergilemek tedir. Sıra üzeri ekim mesafesinin 5 cm den düşük olmayacak şekilde yük sek tutulması özellikle delikli kauçuk bantlı hassas ekici düzende iyi bir hassas ekim yapılmasını sağlayacaktır. Bu arada bu makinalarda ikiz lerime oranının yüksek olmasına neden olan çıplak soğan tohumunun kapla narak ekilmesi de ekim kalitesinin yükselmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
53 7.SIJMMARY. Onion is one of the most widely sown and consumed vegetables in our countryjit is,at the same time,known to be considerably useful In many respects. The amount of onion produced In Turkey in an area of 73.000 ha.is 1.255.000 tons. Approximately 27% of this production is met by the region of Marmara. The possibilities of sowing onion seeds by means of precision and randomly spaced sowing methods under conditions availed by laboratories,. constitute the scope of this project. în addition, the distribution of seeds on the rows exhibited by machineries is studied statistically. Relevant tests have been made in the testing laboratories of the Agricultural Mechanization Department of the Faculty of Agriculture of Agean Uhiversity.The grooved roller seed drill and sliced and perforated rubber taped,precision drill sowing machine which are used in these tests have been provided from the machine parks the above mentioned Department. Tests have been carried out in the sowing-machine testing stand in the laboratory. tt had lieen requisite to determine beforehand for which sowing-character the line-based seed distribution was more conve- ninent,in order to be able to display the sowing machines-whlch were be ing tested-, since the bare onion seeds were sown in close sowing-space (