Türkiye tarımında mekanizasyon açısından bölgeler arası farklılıklar ve etkili faktörler üzerine bir araştırma
- Tez No: 10322
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
r.-- 36 ÖZET Son 20-25 yılda Türkiye tarımında önemli değişmeler olmuştur.Bu değişmelerin planlı çabalarla ileride de de vam etmesi bek leni lmektedir »Geçmiş yıllarda, tarımsal alan lar özellikle 1950' lerdeki hisli artışlarla son sınırına kadar gelmiş ; bundan sonra arazinin herhangi bir artış olanağı kalmamıştır »Tarımsal insan gücünün toplam insan gücü içerisindeki payı »köyden kentlere ve yurt dışına göçlerle gittikçe azalmıştır »Di ğer yandan tarımda maki na ve ekipman sayısı hızla artmış, verim arttırıcı girdiler olarak nitelenen gübre, il aç ve iyi tohumluk kullanımında önemli gelişmeler kaydedilmiştir» Bununla birlikte ; aynı dönemde genel nüfus artışı nın tarımsal üretim hacmindeki artışa çok yakın bir de&er olması; genelde ve tüm bölgelerde ekonomik dengelerin ta rım aleyhine bozulmasına ve istenilen mekanizasyon düze yine ul aşılamamasına neden olmuştur.. Bu nedenle Türkiye'de tarımsal mekanizasyon bölgelere göre çok dengesiz bir ge lişim içerisindedir» Böylece 9 adet tarımsal bölgeyi tarımsal üretime kat kıları, tarımsal yapıları ve mekanizasyon dereceleri açı sından, ülkemiz coğrafi yapısı da göz önüne alınarak, 3 grupta topl amak m ümk ün d ür BATI GRUBU: Ege, Marmara, Ortakuzey ORTA GRUB : Akdeniz, Or tag ün ey, Ortadoğu DO?U GRUBU: Karadeniz, Güneydoğu, Kuzeydoğu Batı grubu olarak nitelendirdi ğimiz 3 bölge her bakımdan en şanslı bölgelerdir.Bu bölgeleri iklim ve doğa koşulla rı, toprak yapısı, tarımsal işletme yapısı »modern araç ve gereçlerin ve tarımsal girdilerin daha yosun kullanılması ürünlerin kolaylıkla değerlendirilebileceği geniş pazar olanaklarının bulunması, ekonomik yapılarının iyi olması ön plana çıkarmaktadır» Doğu grubunda temelde ekonomik eksiklikler ve doğa koşulları, yatırımlar m batıya kaymasına yol açmaktadır. Hem yatırımları az hem de üretim olanak ve pazarları kı sıtlı bu bölgelerin, planlı mekanizasyon çalışmaları ya pılmaksızın gelişmeleri beklenemez» Kısacası ; bölgeler arasındaki mekanizasyon farklı lıklarını giderebilmek için öncelikle ekonomik farklılık ları gidermek, yat ir imlan doğu bölgelerine daha fazla yöneltmek ve bu bölge çiftçilerini özel olarak eğitmek gerekmektedir »Ancak bu durumda homojen bir gelişme.sağla nabilir ve bölgeler arası farklılıklar giderilebilir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY Important changements took place in agriculture of Turkey during last 20-25 years» It is expected that those changements will contiune in future with planned efforts. The increase of agricultural f i elds, especial ly in 1950' s rapid increase came to a 1 imit, then, there is no possibility to increase fields» The share of agricultural man power in total man power has reduced because of the movement.from villages to cities and abroad »On the other hand» the number of agricultural machines and equipments increased rapidly and important developments have been recorded on using fertiliser, medicine and good seeds which are consi dered as efficiency increasing input» However ; the fact that increase of general population being very close to agricultural production increment in the same period caused the economical stability to fail against agriculture and not to reach expected mechanization level. That's why »agricultural mechanization in Turkey shows an unstable development according to areas. It is possible to classify 9 agricultural areas in 3 groups considering their benefit to agricultural production agricultural construct ion, level of mechanization and geographical status of our country. WEST GROUP» Egean, Mar mar a, Mid-North ' MIDDLE GROUP» Mediterranean, Mid-South, Mid-East EAST GROUP. EUack sea, South-East, North-East 3 areas described as West group Bre the most chanced ones from all aspects as the conditions of climate and nature, earth construct ion, agricultural operation structure, the intensive usage of modern equipments, tool s and agri cultural input, the possibility of big marketing of products easily and the better economical structure» The nature conditions and economical deficiencies of East group caused the investment to shift to West. These areas with less investment, production possibility and marketing can not be expected to improve without planned mechanization studies» In short 5 To prevent mechanization differences between areas, first of all, economical differences should be. elimi nated, investments should be shifted to east areas and: it is necessary to train farmers specially. By doing this,it is possible to obtain a homogeneous improvement and to remove differences between areas.