Pamuk sapı sökme makinası üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 10324
  2. Yazar: HASAN YUMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL EVCİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
XI ABSTRAKT Pamuk üretiminde hasat sonrası sap sökme işlemini mekanize etmek için bir pamuk sapı sökme makinası geliştirilmesi amaçlanmıştır, önce, tek sıralı prototip bir makina yapılmış ve dizayna ilişkin parametrelerin belirlenmesi amacıyla laboratuvar ve tarla denemeleri yürütülmüştür. Daha sonra, prototip tek sıralı makinanın deneme sonuçlarına dayanılarak iki sıralı bir pamuk sapı sökme makinası dizayn ve imal edilmiştir. Tarla denemeleriyle bu makinanın işletme değerleri belirlenmiştir. Uygun çalışma koşullarında sökme etkinliği %95 e ulaşabilen iki sıralı makinanın iş verimi 9.2 (da/h) dolayındadır. Kopan ve sökülemeyen sapların oranı sırasıyla %2 ve %6 olarak saptanmıştır. ABSTRACT Developing a pulling machine was aimed in order to uprooting cotton stalks mechanically and effectively after harvest. Firstly, one-row prototype puller has been constructed and then tested in laboratory and field conditions to determine basic design elements. Afterwards, a two-row cotton stalk pulling machine designed and constructed based on prototype one-row machine's test results. The operational parameters of this machine have been determined by experiments excuted in different field conditions. Work rate of the two-row machine, which is capable removal efficiency of 95% in suitable conditions, was about 9.2 (da/h). Broken and unpulled stalks rates have been determined 2 % and 6 % respectively.
Özet (Çeviri)