İşitme öncesi ve sonrası dönemlerindeki sıçanlarda koklear nukleusun kantitatif özelliklerinin stereolojik metotlarla belirlenmesi
Determination of quantitative features of the rat cochlear nucleus with stereological methods at periods preceding and following the onset of hearing
  1. Tez No: 103244
  2. Yazar: BÜLENT AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
rv ÖZET İŞİTME ÖNCESİ VE SONRASI DÖNEMLERİNDEKİ SIÇANLARDA KOKLEAR NUKLEUSUN KANTİTATİF ÖZELLİKLERİNİN STEREOLOJİK METOTLARLA BELİRLENMESİ Bülent AYAŞ, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 2001 Sıçanlarda işitmenin postnatal ikinci haftadan sonra başladığı ve işitme sisteminin bu süre boyunca önemli hücresel olaylara maruz kalarak olgunlaştığı oldukça iyi bilinmektedir. Koklear nukleus, kohleadan gelen tüm efferent çıkışları alan çıkıcı işitme yolundaki ilk duraktır. Sunulan çalışmada, sıçan koklear nukleusunun iki ana alt nukleusundan biri olan ventral koklear nukleusunda işitme öncesi ve sonrası dönemlerindeki toplam nöron sayışım optik fraksiyonlama tekniğiyle hesapladık. Tekniğin uygulanmasında literatürde tanımlanan yeni ekonomik yaklaşım kullanıldı. Rutin parafin işlemlerinden sonra, postnatal (P) P(5) ve P(30) günlük sıçanların beyin saplan 40 um kalınlığında koronal düzlemde tükeninceye kadar kesildi. P(30) günlük grup için her 4. kesit, P(5) günlükler için ise her 2. kesit rasgele bir başlangıçla alındı. VCN profillerinin sayma alanları sistematik bir şekilde örneklendi Sayım alanlarındaki nöronlar da optik disektör prensibi ile örneklendi. Hesaplanan toplam nöron sayısı, sayılan toplam nöron sayısı ile kullanılan fraksiyonların tersinin çarpılması ile bulunda P(5) günlüklerle karşılaştırıldığında, P(30) günlüklerin toplam nöron sayışım 2.4 katı daha fazla olduğu gözlendi. Grup içerisinde sağ ve sol arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Kullandığımız ekonomik düzenekle her bir VCN'deki nöron sayımı, yaklaşık 3 saat sürdü. Nöron sayısı ile ilgili sonuçlarımız, yakm zamanlarda yayınlanan veriler ile örtüşmektedir. Şöyle ki; işitme sistemindeki nöronlar postnatal hayat boyunca apoptosise maruz kalmakla birlikte proliferasyon da gösterirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE QUANTITATIVE FEATURES OF THE RAT COCHLEAR NUCLEUS WITH STEREOLOGICAL METHODS AT PERIODS PRECEDING AND FOLLOWING THE ONSET OF HEARING Bülent AY AS, MSc Thesis Ondokuz Mayıs University Samsun, September 2001 It is well established that hearing in rodents begins after the postnatal second week and that the auditory system matures by undergoing significant cellular events during this period. The first relay station of the ascending auditory pathway that receives all the efferent output coming from the cochlea is the cochlear nucleus. To this end we have estimated total number of neurons in the rat ventral cochlear nucleus (VCN), one of the main two subnuclei of the cochlear nucleus, using the optical fractionator technique at periods preceding and following the onset of hearing. We applied this technique by taking advantage of economical approaches already described in the literature. Brainstems of rats at the postnatal (P) ages of P(5) and P(30) were cut exhaustively in the coronal plane with a nominal section thickness of 40 um after routine paraffin processing. Every 4th section in the P(30) group and every 2nd in the P(5) group was taken with a random start. Counting areas of the VCN profiles were systematically sampled. Neurons within the counting areas were sampled with the optical disector principle. The estimated total number of neurons was calculated by multiplying the total number of counted neurons by the reciprocal of the used fractions. Compared to the P(5) group, we found that the total number of neurons was approximately 2.4 times higher in the P(30) group. No significant differences were found between the left and right sides within a group. The neuron counting application with the used economical setup took ~3 hours per VCN. Our results in regard to neuron number is in agreement with recently published data in that neurons in the auditory system have the ability to proliferate as well as undergoing apoptosis during the postnatal life.